Skyrim: Echa Hrothgar # 9, 10

Na wstępie chciałbym przeprosić wszystkich czytelników Ech Hrothgar za dłuższą przerwę w ich pojawianiu się - winni złożyli samokrytykę i otrzymali tradycyjną w takich przypadkach karę - problem nie powinien się więc powtórzyć (przynajmniej w takim zakresie).

Ostatnie dwa miesiące upłynęły stosunkowo spokojnie - Bethesda wydała dwa większe patche i kilka mniejszych łatek - których głównym celem było naprawienie tego, co zepsuły te pierwsze. Szczególnie interesująca była ta oznaczona numerkiem 1.5 - wprowadziła bowiem do gry zupełnie nowe kill camy, w tym komplet dedykowanych magom i łucznikom. Podkreślić trzeba, iż była to tylko pierwsza z rzeczy, które mogliśmy zobaczyć jakiś czas temu w Skyrim Game Jam, a mają pojawić się w grze. Jednocześnie tradycji stało się zadość, i jeśli ktoś grający na PC chce mieć sensownie połataną grę, powinien jak najszybciej zaopatrzyć się w fanowski mod (Unofficial Skyrim Patch)- podobnie jak tego typu pluginy do Morrowinda i Obliviona rozprawia się on z setkami problemów na jakie natknąć może się potencjalny Dovahkiin.

Właścicielom X-boxów ostatni miesiąc minął na oczekiwaniu (trwającym do dziś) na podanie daty premiery kolejnej łatki, mającej pojawić się wyłącznie na ich konsolach. Bethesda zdradziła bowiem, że po jej instalacji TES V zacznie wykorzystywać możliwości jakie daje Kinect. Dzięki niemu będziemy mogli nie tylko krzyknąć Fus Ro Dah by zepchnąć z urwiska jakiegoś niemilca, ale i posortować swój ekwipunek. Część dostępnych opcji możecie zobaczyć na krótkim filmiku demonstracyjnym. Kilka słów na ten temat padło także w rozmowie Pete'a Hinesa z Destructoidem.

Hines poruszał także kilkakrotnie - głównie na Twitterze - temat DLC do Skyrim. Ostatnia wypowiedź sugeruje, że już w tym tygodnie dowiemy się czegoś na ich temat. Nie czekając jednak na to fani przekopali pliki jakie znajdowały się w ostatnim patchu i znaleźli kilka ciekawych rzeczy. Oprócz animacji pozwalających na dodanie do gry kusz znajdował się tam folder o nazwie DLC01, w którym znajdowały się pliki sugerującej zawartość tegoż (m.in. SnowElfPrinceAscensionBurning i Chair_SnowElfPrinceDialogueA). Czyżbyśmy mieli więc poznać jakieś szczegóły z owianej tajemnicą historii Śnieżnych Elfów? A może udamy się do miejsca spoczynku jedynego znanego nam ich księcia (którym jest znane z TES III: Przepowiednia Solstheim)? Tylko czas pokaże...

Informację o działaniach oficjalnych zamykamy swoistą ciekawostką - Zenimax zastrzegł jako znak towarowy (w chyba każdej możliwej kategorii - od gier komputerowych, poprzez odzież i akcesoria aż po karcianki i planszówki) znany chyba każdemu krzyk Fus Ro Dah. Co prawda nie należy liczyć na to, że będzie on zbyt mocno eksploatowany, ale sam fakt ograniczy nieco inicjatywy niektórych osób pragnących zarobić trochę na okołoskyrimowym szaleństwie.

Bardziej elektryzujący od wszystkich informacji płynących ze źródeł powiązanych z Bethesdą był jednak artykuł, jaki pojawił się w połowie marca w serwisie Tom's Guide. Twierdził on, że już w maju usłyszymy zapowiedź Elder Scrolls Online! MMO miałoby rozgrywać się w Drugiej Erze Tamriel, a gracz wybierałby między jedną z trzech frakcji (symbolizowanych przez lwa, smoka i drapieżnego ptaka). Jedyny komentarz jaki wydała Bethesda w tej sprawie to: "bez komentarza".

Na naszej stronie też było dość spokojnie - co nie znaczy, że nie opublikowaliśmy żadnych nowych materiałów. Zacznijmy od pomocy naukowych dla osób, które pragną pobawić się w modowanie Skyrim. To dla nich mamy sześć kolejnych tekstów opisujących tajniki pracy z Creation Kit: o tworzeniu nowych pancerzy i oręża, zadań do wykonania, dialogów i NPC, zabawach z przedmiotami powiązanymi z misjami, sterowaniem wydarzeniami poprzez skrypty czy śledzeniu zadań poprzez dziennik i mapę.
Oto w kolejności sześć rzeczonych tekstów:
Nieco skromniej wygląda lista poradników dla osób, które chcą tylko sobie pograć - to dla Was opisaliśmy wszystkie zadania poboczne powiązane z Gwiazdą Zaranną (Dawnstar) i Samotnią (Solitude), a Towarzysz Pablo nagrał krótki film przedstawiający proces instalacji modów (zarówno ze Steam Workshop jak i z Nexusa). Jeśli zaś ktoś szuka modów związanych z kwestią szeroko rozumianego realizmu, powinien zainteresować się pierwszą z Prasówek pluginowych, w której Tom opisał najciekawsze dodatki zajmujące się tą materią.

Mimo upływu lat - właśnie mija 10 lat od premiery gry - Morrowind nadal cieszy się sporym zainteresowaniem. Jednym z największych projektów (nie licząc rzeczy pokroju OpenMW, czyli implementacji nowego silnika o której mogliście przeczytać na Grach w zeszłym miesiącu) który jest nadal aktywny jest Tamriel Rebuilt. Ekipa wypuściła niedawno krótki filmik pokazujący obszar od granicy z Cyrodiil aż do Oceanu Padomaicznego. Pamiętać trzeba, iż nie cały pokazany teren jest skończony - co najbardziej widać w okolicach 2 minuty (wstępna wersja miasta Almalexia). Miłego oglądania!
Kończąc Echa tradycyjnie przechodzimy do twórczości fanów. Przegląd tejże zaczynamy od instrukcji stworzenia własnego egzemplarza jednego z hełmów dostępnych w Skyrim. Zanim jednak zaczniecie myśleć o wykonaniu takowego, przeczytajcie całość - by w połowie nie okazało się, że mimo szczerych chęci brak dostępu do pewnych narzędzi/środków uniemożliwi Wam pracę.

W kąciku melomana po raz kolejny mamy piosenkę śpiewaną przez Malukah (tym razem w duecie z Miracle of Sound) - choć nie jest to utwór wzięty z samej gry, doskonale wpisuje się w jej klimat. Peter Hollens i Lindsey Stirling dokonali zaś interpretacji głównego motywu gry - i choć różni się od tego, do czego przywykliśmy, zdecydowanie warto dać jej szansę.


Kategorię "inne" tym razem reprezentuje film przedstawiający skutki przypadłości, która dotyka chyba każdego, kto grał w którąś z części serii - zbierania i gromadzenia wszystkiego, co nie jest przybite do podłogi. Towarzyszy mu zaś seria plakatów reklamujących miasta Skyrim jako cel wypraw turystycznych - może i Wy dalibyście się im skusić?

Na sam koniec pozostaje mi tylko życzyć Wam udanej Majówki!

Autor: Karpik

Portal Clockwork City to społeczność graczy skupiona wokół gier z serii The Elder Scrolls. Jeśli jesteś zainteresowany którąkolwiek częścią tej serii, jej światem lub rozszerzeniami do tych gier koniecznie powinieneś odwiedzić Clockwork City.

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget