Sim Revolution: Power People

Power People - to gra wideo sprzed kilku lat, jednak po dziś dzień wzbudza we mnie największe zainteresowanie. Gra o polityce, strategii i przede wszystkich zmianach zachodzących w społeczeństwie. Power People jest naprawdę wyjątkowa, choć może nie jest to gra, a nawet unikalne narzędzie do rozwiązywania konfliktów?

Po raz pierwszy usłyszałem o tej grze oglądając film pt. Jak się robi rewolucję? emitowany w kanale TVP Kultura. Zainteresowani mogą go obejrzeć na You Tube - zaręczam warto, patrz film poniżej.

Gra na tyle mnie zainteresowała, że pokusiłem się o jej zdobycie. Znalazłem organizację The International Center on Nonviolent Conflict (ICNC), na której to zlecenie York Zimmerman Inc. zrealizowało People Power: the game of civil resistance.

Tu warto wspomnieć że nie jest to pierwsza gra Yorka Zimmermana tego typu. Równie ciekawa wydaje się być poprzednia pozycja pt. A force more powerfulWedle jej twórców była pierwszym interaktywnym narzędziem nauczania w dziedzinie pokojowego rozwiązywania konfliktów. Gra niestety nie jest już wspierana, ani wydawana ze względu na problemy z nowszymi wersjami systemów operacyjnych. Łącznie pojawiło się do niej dziesięć scenariuszy, zaś do People Power dotychczas tylko pięć, które to są dołączone bezpośrednio do pliku z grą. People Power podobnie jak poprzednia produkcja Zimmermana jest obecnie ciężka do zdobycia w wersji fizycznej - grę praktycznie można nabyć ją wyłącznie w wersji elektronicznej (10$).

<

W 1996 roku dowiedziałem się o podobnych grach dzięki tekstowi Marii Suwak pt. "Role-playing w mundurze, role-playing w krawacie" w Magii i Miecz (nr. 35 11/96). Przyglądała się ona obecnym ówcześnie tradycyjnym grom tabletop symulującym rozwiązywanie różnorakich konfliktów.

fragment tekstu Marii Suwak z MiMa
Zainteresowani tradycyjnymi grami mogą rozpocząć swoje poszukiwania np. od Conflict and Compromise: UN Integrated Missions and the Humanitarian Imperative - to darmowy dokument stworzony przez pracownika naukowego Erina Weira dla Kofiego Annana i International Peacekeeping Training CentreO grach stworzonych dla Amnesty International kilkukrotnie już wspominałem, jednak Amnesty International Human Rights Kit to kolejny kilkudziesięciostronicowy dokument, który może zainteresować tradycyjnych graczy.

Wróćmy jednak do People Power, gry która opiera się na podobnych założeniach co Free & Equal, Human rights in modern peacekeeping: Free SpiritPodstawowa różnica to oczywiście fakt że mamy do czynienia z grą wideo, a więc nie musimy zapoznawać się z jej szczegółowymi zasadami.
Gracz wciela się w rolę lidera ruchu walczącego z przeciwnikami kontrolującymi policję, armię, biurokrację, czy media i pokojowymi metodami stara się osiągnąć cel.

Zależnie od konkretnego scenariusza problemy do rozwiązania mogą być prozaiczne jak np.: spór dotyczący wywożenia śmieci z danej dzielnicy, skończywszy na rebelii i zaprowadzeniu systemu demokratycznego w fikcyjnym państwie.
By to uczynić możemy korzystać z szerokiej gamy różnorakich pokojowych czynności, które stopniowo będą przybliżać nas do celu. Możemy zacząć od pisania listów do konkretnych oficjeli, zawierać ugodę z urzędnikami, przemawiać, rozdawać ulotki, agitować studentów, czy organizować  masowe protesty lub duże koncerty. Jedyną bronią gracza są umiejętności jego postaci i organizacji i pomysłowość.


Gracze roleplaying zwrócą zapewne uwagę na bogactwo charakterystyk opisujących wszystkie postacie występujące w grze. Te główne to: Public Profile, Reputation, Pragmatism, Wealth, Duty, Discipline Enthusiasm, Fear, Alingment oraz dziesiątki cech i umiejętności.
Podobne cechy przypisane są organizacjom, grupom rządowym i pozarządowym, a nawet występującym w scenariuszu Amessians Dictatorship partyzantom (Hajduks).Fanom RPG nie muszę chyba tłumaczyć testów jakie wykonywane są w trakcie gry np.   zorganizowanie konferencji prasowej wymaga: 20 $, 54 godzin pracy i 10 aktywistów. Tu oczywiście znaczenie ma charakterystyka konkretnego działacza, którego wyekspediujemy do spotkania z dziennikarzami.
Praktycznie przy każdym tego typu działaniu poza standardowym opisem, kosztem i potencjalnym ryzykiem mamy przedstawiony przykład, który wydarzył się naprawdę w naszej historii. Nie trzeba również wspominać że duże znaczenie dla gry mają i fundusze i aktywiści, którzy dołączą do naszego rewolucyjnego ruchu. Im więcej środków i ludzi tym lepiej. Jak nie trudno się domyślić i jedno i drugie niezwykle trudno pozyskać.

Gra podkreśla takie elementy jak jedność, planowanie i oczywiście przede wszystkim pokojowe rozwiązywanie konfliktów. Gra nie ma oszałamiającej grafiki, rekompensuje to mnóstwo  elementów niespotykanych w innych grach tego typu. Zresztą podobnych gier nie ma zbyt wiele - zainteresowani mogą zacząć poszukiwania od PeaceMakerachoć powstaje nieco niszowych, małych, niezależnych gier.

Tu warto zaznaczyć że do gry dołączony jest edytor, dzięki któremu można tworzyć swoje scenariusze, niestety rozglądając się po forum poświęconemu tej grze nie natknąłem się na żadne nowe, które powstałyby po 2010 roku.

Ta gra jest doskonała nie tylko dla organizacji pozarządowych. Maniacy gier wideo mogą swobodnie przy niej odpocząć od FPP,RPG,RTS i innych skostniałych od lat gatunków. Sama umowność grafiki pozwala zaś wrócić do dawnych czasów, kiedy to do stworzenia gry nie były konieczne motion capture i inne filmowe techniki, a cutsceny rozgrywały się w naszej wyobraźni.
Zdecydowanie polecam People Power.

Wymagania gry nie są wygórowane, działa ona na praktycznie wszystkich konfiguracjach - oparta jest o środowisko Adobe AIR version 2.0. Użytkownicy Linuxa mogą mieć trochę problemów, ponieważ nowsze wersje AIR nie są już wspierane przez Adobe, jednak mi bez problemów udało się grę uruchomić.

Dziękuję The International Center on Nonviolent Conflict (ICNC) za udostępnienie gry.
Tagi:

Prześlij komentarz

Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga. -

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget