Perium - zarób na swoich grach, scenariuszach itp.

Wydaje się że nadchodzą świetlane czasy dla autorów scenariuszy, gier fabularnych, map i innych treści tworzonych cyfrowo w Polsce. Sprzedaż PDFów nie była chyba jeszcze tak prosta.
Oto bowiem wczoraj dowiedziałem się za pośrednictwem Antyweb o kolejnym nowym startupie - Perium. Wojciech Usarzewicz łamach Antyweb wystawia mu wysoką notę 5 na 6.
Serwis ten umożliwia sprzedaż plików naprawdę w łatwy i przystępny sposób jak to widać to na screenshocie powyżej. I pobiera w zamian tylko 10% prowizji.
Na Facebooku serwis ten opisywany jest w następujący sposób:
Zarabiaj na sprzedaży dowolnych plików bądź treści na swojej stronie internetowej bez kiwnięcia palcem. 
I faktycznie tak jest. O ile prowadzimy działalność gospodarczą, w przypadku gdy jesteśmy osobami fizycznymi sprawy (jak to zwykle bywa) zaczynają się komplikować.
Problem polega na tym, że z dyskusji zamieszczonej  pod recenzją na Antyweb wynikło, iż autorzy  (bez firmy) nie mogą sprzedawać swoich produktów w ten sposób jak przedstawiono to w Regulaminie Perium, bowiem jest to niezgodne z obowiązującym prawem.

Skontaktowałem się więc wczoraj z Panem Maciejem Matysikiem z Perium, aby rozwiał moje wątpliwości. I tak też się stało.
Czy wprowadzając produkt cyfrowy w tym przypadku grę fabularną, paragrafową lub scenariusz, mapy w formie pliku PDF obowiązują ją te same zasady co w przypadku pozycji książkowej np. e-booka takiego jak "Rzeźbiarze istnienia" ?
I czy Autor publikacji może rozliczyć się tak jak osoba fizyczna?
Jak najbardziej autor publikacji może rozliczać się jako osoba fizyczna. W kwestii sprzedawanego produktu - może to być dowolny plik który może być zapisany na dysk twardy komputera tak więc pozycje które Pan wymienił wliczają się do tej kategorii
... 
Jeżeli wyniknie sytuacja w której wspomniane punkty faktycznie będą niezgodne z polskim prawem to po prostu zostaną one wykreślone z regulaminu. Obarczy to wprawdzie większym ryzykiem naszą firmę ale autorzy będą mogli bez przeszkód sprzedawać swoje produkty nie prowadząc działalności gospodarczej.
Chodzi o punkty, o których mowa w dyskusji pod wpisem na Antyweb
Pan Maciej okazał się na tyle uprzejmy, że poinformuje mnie jeszcze o odpowiedzi Jego prawnika.

Poniżej informacja prasowa dotycząca funkcjonowania Perium.
Na czym polega działanie Perium? Maciej Matysik: Perium.pl jest aplikacją sprzedażową skierowaną do trzech grup docelowych – sprzedających, kupujących a także promujących produkty cyfrowe. Sprzedawcy mogą dzięki niej sprzedawać dowolne pliki na swojej stronie internetowej w sposób automatyczny a także pobierać opłaty za dostęp do wybranej treści. Zajmujemy się reklamą produktu, jego dostarczeniem a także wszelkimi rozliczeniami. Aby korzystać z serwisu nie jest konieczne posiadanie zarejestrowanej działalności gospodarczej, dlatego w dużej mierze kierujemy go do młodych ludzi chcących zarabiać na dzieleniu się swoją wiedzą bądź umiejętnościami. Kolejnym odbiorcą usługi są oczywiście firmy które chciałyby skupić się na swojej głównej działalności polegającej na tworzeniu produktów cyfrowych i nie martwić się o ich dystrybucję. Więcej informacji znajduje się w dziale perium.pl/jaktodziala 
Skąd wziął się pomysł na stworzenie Perium? Maciej Matysik: Jakiś rok temu wpadł mi do głowy pomysł sprzedaży kursów i poradników przez internet. Chciałem, aby odbywało się to w sposób automatyczny abym mógł skupić się na tworzeniu kolejnych produktów a nie na obsłudze klientów. Przeglądając dostępne narzędzia natrafiłem na to, czego szukałem - serwis clickbank.com. Niestety sprzedaż produktów w języku polskim w anglojęzycznym serwisie mijała się z celem. Postanowiłem poszukać strony z podobną ofertą na Polskim rynku. Wielkim zdziwieniem było dla mnie, że podobny serwis jeszcze nie powstał. Wiedziałem, że trzeba coś z tym zrobić – w ofercie portalu, który był dla mnie inspiracją w moim odczuciu czegoś brakowało – zmodyfikowałem, więc pomysł, w międzyczasie obmyśliłem jeszcze usługę płatnego dostępu i tak oto wyklarował się projekt serwisu Perium.pl. 
Jakie były początki Perium? Maciej Matysik: Stworzenie gotowego prototypu aplikacji od momentu powstania koncepcji biznesowej potrwało pół roku. We wrześniu 2011 roku nawiązałem współpracę z Tomkiem Babińskim - aktualnie moim wspólnikiem odpowiadającym za stronę techniczną projektu. Od tego czasu już wspólnymi siłami pracowaliśmy, nie raz po nocach nad doprowadzeniem Perium do aktualnego stanu. Całość trwała aż sześć miesięcy z racji że był to świeży pomysł czego wynikiem było to że w trakcie prac nad nim wiele koncepcji było zmienianych i udoskonalanych. Naszym głównym celem było oddanie w ręce klientów najlepszej jakościowo usługi. 

Tak więc nie pozostaje mi nic innego tylko skierować Was na stronę Perium.pl i ew. jeszcze raz do recenzji na Antyweb i dyskusji pod nią zawartą.
Ja sam mam zaś nadzieję że w końcu polscy autorzy będą mogli zarabiać na swoich 90% wartości swojej pracy.

PS. Tymczasem w nawiązaniu do wpisu, w którym nadmieniłem o crowdfundingu w Polsce, dowiedziałem się od Autora strony Crowdfunding.pl, że sprawa powinna wyjaśnić się w przeciągu kilku najbliższych tygodni...

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget