White Dwarf - nieco historii

Nieco historii o czasopiśmie White Dwarf

Okładka 90 numeru White Dwarf
(czerwiec 1987 rok).U nas pojawiła się w 
drugim numerze Nowej Fantastyki
 (źródło: Wikpedia)
Magazyn White Dwarf głównie kojarzy się z Games Workshop i Warhammer Fantasy Role Playing. Nic bardziej mylnego -  niebawem upłynie trzydzieści pięć lat od momentu kiedy to ukazał się pierwszy numer tego pisma. Pomimo że periodyk silnie promuje markę Warhammer to jego korzenie sięgają znacznie wcześniejszych czasów.
Polacy mogą pamiętać okładkę Nowej Fantastyki z 1990 roku z krasnoludem (po prawej  stronie). W sierpniowym, drugim numerze NF przed dwudziestu dwoma laty pojawiło się opowiadanie pt. Geheimnisnacht, znanego autora powieści osadzonych w Starym Świecie, czyli Williama Kinga.
W kolejnym opublikowano, kolejne opowiadanie pt. Klątwa. Niektórzy spodziewali się, że RPG powoli trafi do pism fantastycznych na stałe, niestety musieliśmy poczekać jeszcze trochę.

Sam White Dwarf powstał z inicjatywy Iana Livingstone i Steve'a Jacksona. Od lutego 1975 roku panowie razem wydawali biuletyn Owl i Weasel (czyli Sowa i Łasica), traktujący o grach planszowych, wojennych i właśnie roleplaying games.


Specjalny numer Owl & Weasel 
poświęcony D&D (źródło: Wikipedia)
Jeden z jego numerów w całości poświęcony był grze Dungeons & Dragons. Sowa i Łasica pomimo niewielkiego nakładu miała znaczący wpływ na popularyzację niszowego hobby. Łącznie ukazało się dwadzieścia pięć numerów tego pisma, by w 1977 roku przekształciło się właśnie w White Dwarfa. Pierwszy numer magazynu ukazał się w nakładzie 4000 egzemplarzy i od tego momentu stał się jednym z bardziej wpływowych pism w tamtych czasach.

Scenariusze, artykuły i recenzje dedykowane były do popularnych ówcześnie gier jak: Dungeons & Dragons, RuneQuest i Traveller. Początkowo pojawiało się w nim sporo krótkich scenariuszy i minigierek.
93 numer magazynu był kluczowym historycznie, bowiem pojawił się w nim ostatni tekst poświęcony Dungeons & Dragons. 
Mniej więcej od tego momentu periodyk zaczął wspierać Warhammer Fantasy Role Playing i inne produkty Games Workshop. W momencie pojawienia się na rynku gry fabularnej Warhammer stał się źródłem wielu oficjalnych publikacji, które pojawiały się  później u nas na łamach Magii i Miecza.

Dziś magazyn koncentruje się wyłącznie na miniaturowych gier wojennych, przedstawiając konkretne figurki, modele, miniatury i powiązane rekwizyty stworzone przez Games Workshop.

Aktualny - 386 numer White Dwarfa może być szczególny dla fanów WH: 40000. W tym roku bowiem obchodzimy dwudziestą piątą rocznicę tej gry i poświęcono jej sporo miejsca. Kosztuje 22.50.

Wyczerpujące informacje na temat pierwszych stu numerów znaleźć można na RPG net.
Kolejne zawarto na GameHobby.net gdzie jedna z podstron jest w całości poświęcona właśnie White Dwarfowi.

Od końca tamtego roku, Timothy Brennon na swoim blogu The Other Side omawia kolejne numery White Dwarfa,  pomimo że jest to zapewne subiektywna ocena, warto się z nią zapoznać.

Ciekawostka. Czytelnicy pamiętający pismo Magię i Miecz, zapytani o komiks w tym piśmie, jednym tchem wymienią: Thrud Barbarzyńca. 
On również debiutował w Białym Karle.

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget