RPG w Izraelu


Informacje na temat gier fabularnych w Izrealu zdobyłem od Erana, który okazał się wyjątkowo pomocny i odpowiedział na moje pytania. Eran okazał się naprawdę życzliwym facetem. Tu jednak pragnę zauważyć iż jest również niezwykle kompetentną osobą - prowadzi sklep z grami, przekłada D&D na hebrajski i cały czas organizuje imprezy związane z RPG.

Fandom zorientowany na gry to grupa około 500 mężczyzn i kobiet, raczej powyżej dwudziestu lat  spotykających się na konwentach. Większość z nich praktycznie gra tylko na konwentach.

Czas na pierwsze zaskoczenie. W Izraelu gra najwięcej dzieci. Wzrost demograficzny sprawił że w Izraelu wykształciło się dosyć dziwne zjawisko, niespotykane na taką skalę w innych krajach. Na płatnych zajęciach pozalekcyjnych gra się w Dungeons & Dragons. Zajęcia te organizowane są przez wiele małych firm zatrudniających starszych Mistrzów Gry, prowadzących dla dzieci (8 do12 lat) zwykle w grupach po osiem osób. Spotyka się również większe grupy nawet takie w których uczestniczy piętnaście osób. Zajęcia trwają około dwóch godzin w tygodniu, istnieje prawdopodobnie kilka tysięcy dzieci, które grają w ten sposób.
Eran nie popiera tego typu działalności - dzieciaki nie wiedzą zazwyczaj nic o samej grze, a po pewnym czasie po prostu przestają grać. W ten sposób nie przybywa fanów gier fabularnych, sprzedaż gier pozostaje na tym samym niskim poziomie i podobnie jak w Polsce hobby pozostaje niszową formą rozrywki.Konwenty
Największy organizowany obecnie konwent w Izraelu to Bigor. Ta nazwa wywodzi się od skrótu Big Israeli Gathering Of Roleplayers, czyli pierwszego konwentu, który odbył się osiemnaście lat temu i nazywał się I.G.O.R.
Bigory organizowane są już od jedenastu lat w Święto Paschy (gdzieś w okolicach kwietnia), a sama impreza trwa zazwyczaj trzy dni. Od pięciu lat Bigor nieco szwankuje ze względu kiepskie zarządzanie i kilka innych drobnych problemów. W najlepszym okresie bywało na nim i siedemset osób, w ciągu ostatnich dwóch lat nie pojawiło się na nim więcej niż trzysta.
Eran ma jednak nadzieję że w tym roku będzie nieco lepiej i impreza stanie z powrotem na nogi. Kilka mniejszych imprez gromadzących od trzydziestu do sześćdziesięciu uczestników to: Griffon w Jerozolimie i Carmicon w Carmiel, w północnej części kraju.

Z kolei Icon to największe święto SF i fantasy w Izraelu, konwent dziesięciokrotnie większy od Bigor, jednak i tam można znaleźć gry fabularne. Odbywa się w święto Sukot w okolicach października. Icon znany jest jako jeden z najlepszych konwentów sci-fi na całym świecie.
Zainteresowanych odsyłam do poszukiwań w internecie, np. do strony znanego amerykańskiego artysty Michaela Netzera, który na swojej stronie relacjonuje swą wizytę na ubiegłorocznym, piętnastym już Iconie.

Gry w Izraelu
Israeli Society of Roleplayers czyli Izraelskie Towarzystwo Gier Fabularnych jest w posiadaniu skanów Red Box D & D, pierwszeej gry fabularnej, która była przetłumaczony na hebrajski. Przetłumaczono sporo innych nowych gier takich jak np. D & D 4 ed. czy Don't rest Your Head (gra znana u nas pod tytułem Kiedy Rozum Śpi).

W Izraelu powstało kilka rodzimych gier, najbardziej znana z nich to AAA (Alef, Alef, Alef czyli pierwsze litery hebrajskiego). AAA opublikowano w ubiegłym roku tuż przed Bigorem przez lokalny klub gier w mieście Kfar Saba. AAA to system dosyć elastyczny z dużym naciskiem na jego personalizację (z tego co wywnioskowałem może przypominać FATE). W rzeczywistości jest to dosyć słaby system, ponieważ jego projektanci nie mieli doświadczeń z innymi grami niż Dungeons & Dragons. Gra nawet nie trafiła do żadnych większych księgarni.

Druga gra jest obecnie w fazie rozwoju, nazywa się Time Arrow. Niestety, tak jak w przypadku AAA jest rozwijana przez ludzi, którym brakuje doświadczenia i wiedzy przy projektowaniu gier.
Time Arrow przynajmniej nie ma tak ambitnych planów jak AAA. Gra ma ukazać się w okolicach kwietnia, jednak nie wyróżnia się tak naprawdę niczym szczególnym. 
Izraelska społeczność raczej nie jest w pełni świadoma istnienia gier niezależnych, jednak warto odnotować, iż wspomniana gra Don't Rest Your Head została przetłumaczona na język hebrajski przez garstkę entuzjastów i jest dostępna nawet w Drive Thru RPG.
Sam Eran grywa między innymi w takie gry jak: Microscope, Icons i Dogs in the Vineyard.
Najpopularniejszym systemem w Izraelu jest oczywiście Dungeons & Dragons (4 edycja i 3.5), część graczy gra także w Pathfindera. Społeczność, która powstała wokół Israeli Society of Roleplayers wydaje się być bardziej dojrzała, choć ukierunkowana bardziej na główny nurt gier fabularnych.

Podobne jak u nas, w Izraelu nie ma żadnego magazynu poświęconego grom, a nawet żadnej kolumny w obecnych na rynku pismach.
Kiedyś istniało drukowane czasopismo Wiz - traktujące o grach komputerowych i fabularnych, ukazywało się od 1990 do 1998 roku. Drugi internetowy magazyn zanikł w 2003, nazywał się Demons Under the Sink.
Przez kilka lat ukazywały się czasopisma Izraelskiego Towarzystwa Gier Fabularnych: Gargoyle i The Fifth Side. Obydwa były w wersji online i drukowanej.
Podobnie jak i u nas życie toczy się wokół for i blogów. Te najbardziej znane to:
Hapundak (czyli karczma)i ich forum, oraz Roleplay  i forum .
Znane blogi to: Tactica Games (blog Erana, niedługo będzie również publikował po angielsku) lub Playing with theory.
Istnieje również Hamishakia (Miejsce Gier), podcast i blog poświęcony różnego rodzaju grom.


Serdecznie dziękuję Eranowi za pomoc !

Prześlij komentarz

Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga. -

Jak to, nie znaja Warhammera? Poganie...

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget