Ostatnie podsumowanie: RPG 2011 od A do Z wg. Borejki

Już drugi rok z rzędu zaliczam miesięczny poślizg po tych głównych podsumowaniach, w których wypowiadają się znane osoby w branży polskich RPG.
Przejrzałem więc ponad stustronicowy katalog wydanych w 2011 roku pozycji na Zachodzie. Przyjrzałem archiwa dotyczące gier fabularnych w tamtym roku. Oto moja skrótowa i wybiórcza opinia o poprzednim roku. Statystyki i inne już podałem.
Autorskie gry. Gorąco przyjęto gry autorskie np. Afraid koktajlami Mołotowa. Był jeszcze Cthulhu Dark, Idee FixPływ, Alantar. Reszty nie pomnę.


Blogosfera 2011
Odnotowałem największy odsetek ilości i jednocześnie spadek jakości wpisów. Nie bez kozery mógłbym wymienić 10 joktocelebrytów 2011 roku, jednak tym razem się powstrzymam.
Jeśli miałbym wybrać trzy ciekawe ubiegłoroczne startupy, byłyby to:
k20 i Darcane za pierwszy podcast z prawdziwego zdarzenia, który padł w nieznanych mi bliżej okolicznościach. Piszę z prawdziwego zdarzenia, bo jeśli wspomnieć Przygody Pana Prelegenta lub jeszcze wcześniejsze cuda Tadeusa to chroń mnie Panie Satanie przed powrotem do eteru. Równocześnie skończyły się inne podcasty, choć zapowiadało się imponująco. W tamtym roku chciałem żeby się takie pojawiły. I się pojawiły. Nawet kilka, przy czym końcem roku znowu słuchałem powtórek audycji z TOK FM.
Gemini. Savarian przybliżył "legendarną" szwedzką grę dark fantasy" Polakom. Piszę z namysłem "legendarnej" bo ochy i achy ciągną się jeszcze od czasów Zemsty Trzewika, czyli Jesiennej Gawędy. Był to naprawdę dobry patent.
RPG Kepos. Niby nic, a to tak się zaczęło. Skryba przetłumaczył blisko 80 wpisów z cyklu Socratic Design. Zobaczymy czym zaskoczy nas w tym roku.
RPG Bloggers  rozczarowało mnie w tym roku. Ale ten blog już nie.

CD Project.  Artut 'N&N' z Valkirii działa w Gry bez prądu, czyli promuje karciankę o Wędrowyczu oraz MtG, tę ostatnią na rzecz WotC. Gdy przyjrzeć się dokumentom, Hasbro właśnie planuje ofensywę na rynki opuszczone.

CP 2020. Copernicus Corporation wycofał się z RPG by zatoczyć koło i powrócić do pierwszej gry którą wydali. Intrygujące. Gdyby wspomnieć inne wydane tytuły sprzed lat nadal jesteśmy te k10 lat za afroamerykanami (+bonus).

Cyfrografia. Branża pojehów działa sprawnie i lojalnie. Liczę że w 2012 bardziej zaangażuje się w rozgrywkę. Trudno przewidzieć kolejny ruch, bo zlikwidowano i wskrzeszono już portal, potem grę rozdano za darmo, by dobić WotC wycieńczony walką z Paizo.

Dzień Darmowych Gier Fabularnych okazał się fantastycznym eventem, dzięki fantastycznym sponsorom i fantastycznym osobom. Szerzej na ten temat.

Finansowanie gier wideo w USA. W jednym słowie skandal. Rząd dofinansowuję korporacje które wydają projekty AAA, by tym czasem pozostałe gry lądowały w inkubatorach i programach pokroju Kickstarter.


Galmadrin. Debiut jednej legendarnej pozycji, czyli Zewu Cthulhu. Cieszyło o wsparcie e-zine Gwiazdy są w Porządku, cieszyły zapowiedzi L5K i Ars Magica. Martwiła kulejąca korekta. Martwią kolejne pozycje, o których po dziś dzień nic nie wiadomo. Trochę słabo.

GRAmel. Nie będę powielał tego co piszą inni, bo wszyscy wiedzą że GRAmel wydaje i wszystko jest z jego strony w najlepszym porządku. Skupię sę na dwóch nadchodzących pozycjach - Grey Ranks i Fiasco,  świadczy o tym że Szef GRAmela nie ma zamiaru zatrzymać się wyłącznie na Savage Worlds. Jeśli miałbym typować jakieś najciekawsze wydarzenia roku 2011, to byłyby zapowiedzi
GRAmela odnośnie gier spoza licencji PEG. Piotr przyzwyczaił nas do tego że dotrzymuje obietnic. I tu należy się jeszcze jedno pochlebstwo - Fiasco i Grey Ranks to stosunkowo świeże gry w porównaniu z kotletami z innych polskich wydawnictw.
Dostaliśmy od GRAmela również: Nemezis: Eclipse, Sensację i Przygodę.Wyeksportowano z Włoch Beast & Barbarian (ma pojawić się również po polsku). Z Polski do świata angielskojęzycznego poszedł Jakub 'Erpegis' Osiejewski i niebaVem Pan Enc i Jego Nemezis. W planach pozostają rodzime settingi: Frostberg, Krzyżowiec, Październik Żywych Trupów i importowane Interface Zero.

Homo Ludens. W roku 2011 pojawiły się dwa kolejne numery pierwszego ludologicznego periodyku naukowego PTBG.

ISA. Rynek RPG rządzi się swoimi szalonymi prawami. ISA wydaje trzeci podręcznik do D&D4: Monster Manual. Można polteryzować dlaczego, gdyby zajrzeć w tegoroczne, styczniowe zapowiedzi WotC.

K6. Powrócił legendarny Fanzin K6 oraz gra utrzymana w konwencji space opery

Kickstarter. O sukcesie tego projektu słyszał każdy. Polski analogiczny projekt PolakPotrafi.pl trwa tam gdzie był, czyli u jego zarania.

Kuźnia Gier przygotowuje Wolsung w wersji angielskiej, wydaje mi się że traci impet parowa machina w Polsce. Może nie tyle traci impet co kieruje swe tory na angielskojęzyczny rynek (Wolsung wedle zapowiedzi ukaże się po angielsku) oraz ich gry na zamówienie (w głównej mierze planszowe). Ich skimrish steampunkowy pojawi się również za wielką wodą. Jak poradzi sobie w starciu z Airship Pirates?

Masz Wybór. Powstało pismo i strona z prawdziwego zdarzenia poświęcona grom paragrafowym, zaś Copernicus Corporation rozpoczął druk gier paragrafowych z serii Lone Wolf.

Monte Cook prowadził swoją kolumnę w WotC, Dopiero w styczniu 2012 okazuje się czemu co tydzień wypytywał graczy o ich pomysły.

Nagrody. Ennie przypadły w głównej mierze Paizo oraz The Dresden Files RPGEvil Hat Productions.
Fiasco przypadły Diana Jones Award.  Indie RPG Awards zgarnęło Apocalypse World Vincenta Bakera. Nieco później ta sama gra otrzymała Golden Geek Awards za rok 2011


Serwisy. Pojawiły się w upływającym roku: Ancient Scroll, Bibliteka RPG Erpegownia, RPGamer. Słychać tylko o pierwszym z nich, reszta nie dotrwała, bądź zaskoczy je zima.

Ogniem i mieczem, skimrishowa gra zdaje się że podzieliła los Dzikich Pól. Przynajmniej do nas do zaścianka nie dotarło, by gra okazała się jakimś olbrzymim sukcesem.

Pfff+ i inne absurdalne pomysły pokroju "Jesteśmy w CD Action!" (a po k10 miesiącach to już nie, bo chory byłem).
Niesamowitym sprytem i polotem wykazała się redakcja działu RPG zrażając do siebie dwóch największych wydawców RPG w Polsce. To nie był gwóźdź. To automat z gwoźdźmi do trumny z k100 zapasowych magazynków +100.
Dział DnD działał na tyle sprawnie że potrafi robić copy paste raz w tygodniu z tygodniowymi newsami. Nieodżałowany dział Warhammera padł i powstaje w okresie konkursu.
Niekwestionowaną innowacją roku był pierwszy pierwszy w serwisie dział mikroblogów - Literatura. Redaktor perfekcyjnie opanował formę 140 znaków, zaś nieadekwatny do piastowanego stanowiska wiek pozwala ferować wyroki o tym co sprzeda się w księgarni, a co nie.
Zlikwidowano dział bitewników, pewnie były też inne polterlukrecje - nie mam najmniejszego zamiaru zagłębiać się w ich problemy. Rzekłbym Tawerna z okresu swej  świetności, tyle że czynna po trzynastej.

Portal Zdecydowanie słabo. Albo i bardzo. Od kilku lat podsumowania Ignacego Trzewika podobały mi się. Trzymał się obranego kursu: 6 pozycji RPG w roku. W tym nie wyszło, pojawiła się jedna niewielka pozycja do Neuroshimy, Honor i Krew uratował honor. Pojawił się podręcznik do Neuroshimy Tactics w PDF, wcześniej była zdaje się aplikacja mobilna i inne. Wcale więc nie dziwi mnie że prace nad Monastyrem idą ślimaczo. Business is business. Sorry Wino Tu, Wino Tam...

Pathfinder. Gra Paizo zebrała sporo nagród, brakuje im gry wideo więc taką zaczęła preparować. Promocja skimrisha też będzie niezbędna w najbliższym czasie. Ucieszyła mnie jednak wersja darmowa Ultimate Combat Player - może to być znak że gra która zdetronizowała D&D nadal będzie trzymał się swojego kursu i pytała o opinię graczy.

Poznań Game Arena powróci w roku 2012, czy zdoła podnieść ciężar? Chciałbym.

R.I.P.  Zmarła Jagoda 'Ailén' Jackiewicz, organizatorka turniejów Pucharu Mistrza Mistrzów i konwentów pod żaglami.
W tragicznym wypadku zmarł Mariusz Twardzik, mój dobry znajomy, z którym przemierzyliśmy niejeden loch i oszukaliśmy straże Katana. Mariusz był założycielem jednej z pierwszych sieci sklepów z grami w Polsce, która po dziś dzień funkcjonuje - sklepów Bard. Organizował pierwszy bielski konwent poświęcony RPG o nazwie BiBikon.

Rocznice. Upłynęło 25 lat od pierwszych informacji o RPG w Polsce. Ćwierć wieku obchodził również Warhammer, który u nas pojawił się z dziesięcioletnim opóźnieniem w wersji nieoficjalnej. Miast tego hucznie obchodzono szóstą rocznicę obecności serwisu w Playboyu na 22 stronie.

The Shadow of Yesterday. Kilkaset egzemplarzy gry kilkukrotnie wydanej gry, tym razem przez Kuźnię Gier. Więcej zadęcia koordynatora niż Zachodu.

Warhammer. Norska i zapowiedź Corehammera to trochę mało dla fanów, nie ma jednak się co dziwić skoro brak wsparcia z FFG dla gry fabularnej.


Zachodnie gry. O ile w tamtym roku mój wybór był niezwykle prosty (Synapse RPG Character Creation BetaRole Playing Game Tibet: Monastic Edition, Technogrammaton) to w tym roku nie żadna gra nie wywarła na mnie, takiego wrażenia, jak te z poprzedniego roku. A szkoda. Nadal jednak śledzę gdzie się da Grega Christophera - mam nadzieję że  w tym roku zrobi coś ciekawego.


Zaraza prawna w internecie. Staram się śledzić rozwiązania prawne zagrażające wolności słowa, jednak o SOPA w kontekście RPG, przeczytałem dopiero za sprawą strony RPG Neurloglyph. Autor tego wpisu wyraził swoje obawy dotyczące krytycznych publikacji blogowych odnośnie Hasbro czy WotC. Dziennik Internautów określił ten rokiem ACTA i SOPA, warto dowiedzieć się czym jest zarazą prawna nim ta dowie się o Tobie. 
Słowa pisałem w grudniu... tak więc nie ma sensu tłumaczyć o co chodzi.

I na koniec ciekawe rzeczy z gryfabularne.blogspot.com:

Trzyczęściowe PODSUMOWANIE ROKU 2011 okiem twórców, redaktorów, graczy, fanów, wydawców etc.

Pisarze o RPG to wypowiedzi blisko dwudziestu znanych autorów SF/ fantasy/ grozy w Polsce.
Znani i nienani projektanci gier: Arnold HendrickLewis Pulsipher
RPG na świeciePeru, Meksyk,BrazyliaAustraliaAfganistanHolandia
Biszkopty Miłosza, Redaktora Esensji: Masochizm serwisowyBo my som yntelygenty + Jego tekst wgłównej mierze poświęcony WFRP pt.: Każdy cham ma swojego pana
Echa Hrotgar: cykl informacyjny karpika z redakcji Skyrim PL 123&456
Historia i teksty odnoszące się do quasihistorycznych RPG KupcyKrzyż, a sprawa polskaInstrukcje i dobre rady dla podróżujących,Kobiekty na trakcieLudzie luźniFlisu z KwartyGranice i dokumenty 
KonspektyZagadka śmierci penny pressowego pisarzaZagadka Niedocenionego Ówcześnie Pisarza,  Zagadka ucieczki przyszłego pisarza
Pozostałe: Alantar ( kilkaset stron heartbreakera, mojego znajomego),Jak stworzyć dobry podcast RPG - Darcane


Po tym jak zaistniałem w Wolsungu, Darkane poopowiadał o Borejce w radiu, zaś Sakwan upchał mnie do komiksu.  Niechybnie padły obydwa ostatnie. Krążą plotki że Borejko pojawi się na Zachodzie.
Wybiórczo i groch z kapustą. 
Wiem.

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget