k1000 słów...

Jak rozwiać pewne mity o D&D 5 ed.? Odpowiedź na to pytanie może uda się odnaleźć na blogu, który już kiedyś polecałem. Jego Autor w tysiącu słów stara się opisywać co takiego złego tkwi w branży gier fabularnych. I to niezwykle celnie.

Nie znajdziecie tam dywagacji nt. schematu rozwoju Łowców z niepotwierdzonych źródeł. Ani zawartości pierwszego boxa z niepewnych źródeł, lub też pokątnie zdobytych informacji o powrocie do staroszkolnych zasad (nie do końca pewnie pewnych i prawdziwych).
Czyli po prostu polteryzmów tam niewiele.
W pierwszym wpisie z cyklu: "DISPELLING SOME MYTHS ABOUT FIFTH EDITION" znaleźć można tam trochę cyfr, o których mało kto dziś wspomina.
Every marker show us that DDI has been remarkably successful. A subscriber count from the WotC forums shows us that Wizards is raking in revenues of at least $400,000 a month from DDI, or $4.8 million a year. To put that in perspective, they would have to sell 342,000 more books (34.95 a book) a year – more than any edition of D&D has sold in decades, if not ever – to equal the revenues from DDI.
Można te słowa i cyfry skonfrontować z tekstem Garetha Michaela Skarki: Tabletopocalypse Now i wcześniejszym tekstem Freda Hicksa o nakładzie Dresden Files, o którym to wspominałem we wpisie z 2010 roku.
Można też odbić piłeczkę i porównać z zupełnie inną branżą - gier komputerowych, która z drugiej strony nie wiem czy w rankingach sprzedaży nie zbliżyła się do gier fabularnych jeszcze bardziej. Ranking sprzedaży gier wideo obejmuje obecnie sprzedaż nowych i używanych gier, wypożyczalnie gier, prenumeraty, pliki do pobrania, gry społeczne, mobilne, a więc może i RPG na podstawie gier wideo, których powstaje jakby nie patrzeć trochę.
Konkluzje pozostawiam Wam.
Niewątpliwie warto przyglądać się pracom nad nadchodzą piątą edycją.
Tylko lepiej przyjrzeć się trendom jakie ona za sobą pociągnie (jak w przypadku 4ed.) i cyfrom z nią powiązanym w $, a nie koniecznie HP.
Bo reguły zasad DnD, polscy eRPGowcy i tak wiedzą jakie powinny być lepsze. Chyba że ich D&D zbanuje.

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget