Gustav Dore ilustracje do Kruka Edgara Allana Poe


Dore znany jest z ilustracji do wiersza Edgara Allana Poe pt. Kruk (opublikowanego pierwszy raz w 1845 roku w Evening Mirror) oraz tych przedstawiających historie biblijne.
Poniższe ilustracje pochodzą z wydania Kruka z roku 1884.
Paul Gustave Doré (ur. 6 stycznia 1832 w Strasbourgu, zm. 23 stycznia 1883 w Paryżu) – grafik, malarz i rzeźbiarz francuski. Większość jego prac powstało w latach 1864-1866. Znajdują się na pograniczu romantyzmu i realizmu. Operowanie przez artystę w ilustracji niezwykle bogatymi efektami światłocieniowymi i finezyjną kreską podkreślało realizm oraz ekspresję przedstawienia. Służyło także budowaniu nastroju tajemniczości oraz niezwykłej fantazji. W ciągu swojego życia stworzył kilkaset wybitnych ilustracji przedstawiających historie biblijne. Ilustracje te były publikowane w Bibliach wydawanych w różnych językach w dziewiętnastowiecznej Europie, a później również w obu Amerykach. Wielu mistrzów podejmowało się ilustracji motywów biblijnych, lecz Doré należy do najbardziej znanych. Realistyczny styl Doré tchnął nowe życie w te prawdziwe historie. Prace artysty jak i jego kompetencje bywały często podawane krytyce przez jemu współczesnych, ilustracje te jednak przetrwały próbę czasu.
Twórczość Gustave Doré: był głównie znany przez swoje ilustracje. Zilustrował ponad 200 książek, w tym sławną Boską komedię Dantego, Don Kiszota i większość z książek pisarza Edgara Allana Poe. W latach 70. XIX w. Doré zainteresował się malarstwem i rzeźbą, jednak nie odniósł w tych dziedzinach większych sukcesów. Książka Dzieje świętej Rusi Dorégo uważana jest za jedną z bezpośrednich zapowiedzi komiksu (protokomiks). Zawiera wiele cech charakterystycznych dla tego gatunku, wykracza poza ilustrowane opowiadanie.
Tagi:

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget