25 LAT GIER FABULARNYCH W POLSCE !!!

Szczerze mówiąc czekałem cały listopad, na to czy ktoś z polskiego fundomu przypomni sobie tę datę. Niestety nikt nic nie wspomniał, więc muszę to zrobić ja. W listopadzie 1986 roku w magazynie Razem pojawił się artykuł Jacka Ciesielskiego pt. Władca Podziemi przedstawiający nam rozrywkę popularną na Zachodzie od roku 1973.

Dlaczego ta data jest wiążąca, skoro już w 1982 roku Encore wydało grę planszową Labirynt Śmierci (wierną kopię gry Death Maze Grega Costikyana)? Przecież dwa lata później ukazała się jedna z pierwszych polskich gier planszowych fantasy - Władca Podziemi (magazyn Razem nr. 35 i 43/84), a rok później kolejna, zatytułowana Monstrum (Razem nr.35/85: pt. Monstrum). Przecież w 25 numerze Fantastyki (10/84) pojawił się pierwszy artykuł w prasie dotyczący RPG pt. Pierwsze wejście w role playing games, którego autorem był Darosław Jerzy Toruń. Przecież w 1985 roku w Fikcjach (numer potrójny numer z lipca, sierpnia), czyli fanzinie Śląkfy opublikowano najobszerniejszą (jak na tamte lata) grę paragrafową osadzoną w realiach SF, pierwotnie opracowaną przez Steva Jacksona pt. Kosmolot- Podróżnik

Można mieć w tej kwestii różne zdanie, jednak większość graczy w moim wieku, zgodnie stwierdza iż Jacek Ciesielski był prekursorem gier fabularnych w Polsce i to on jako pierwszy zaczął cyklicznie promować na łamach tygodnika i magazynu Razem tę formę rozrywki.
Artykuł Władca Podziemi po kilku latach przedrukowany był jeszcze w pierwszym numerze pisma Joker (które prowadził również Jacek Ciesielski).


Archiwalne teksty do pobrania:
Władca Pierściepni
Joker nr.1
Joker nr.2
Paranoia
Call of Cthulhu
Atlantyda
Gra fantazji
Fantasolo, ale nie solo
Labirynt Śmierci
Pierwsze wejście w role playing games Darosław J. Toruń 25 numer Fantastyki

Są to praktycznie wszystkie teksty dotyczące gier fabularnych zamieszczone w czasach przed powstaniem pisma Magia i Miecz. Brakuje mi (to znaczy nie mogę ich odnaleźć w domu trzech artykułów: ze stycznia 1988 omawiającego grę Ghostbusters, numeru piątego z Travellerem 2300 i tekstu o grze Dragon Warriors.

Nie namawiam Was do biegania na stację po szampana, aby świętować tę datę. Warto sobie przypomnieć te teksty i zastanowić jak w tamtych czasach wyglądało granie, kiedy ludzie grali w RPG, choć nie mieli praktycznie żadnych informacji jak grać i w jaki sposób.

Spróbuję w najbliższym czasie przybliżyć Wam jak wyglądały nasze ówczesne gry (część leży jeszcze w kartonach jak np. pierwsza moja gra TROLLAND), gdy każdą grę musieliśmy sami najpierw zaprojektować by móc grać na przykład w lochach, na fantastycznych wyspach i we wnętrzach statków kosmicznych itp. Z sesji na sesję musieliśmy poprawiać błędy, modyfikować tak aby jako tako to działało i miało ręce i nogi.

Mam też dla Was trochę prezentów. Jeśli ktoś chce mieć oryginalną, acz mocno sfatygowana stronę z Razem z tekstem Jacka Ciesielskiego Fantasolo, ale nie solo mogę ja przesłać jednemu szczęśliwcowi. Do tego dołączę jeszcze jakieś inne nagrody ufundowane przeze mnie i zaprzyjaźnione wydawnictwa.

Co trzeba zrobić abym oddał tą stronę z Razem? Dowiecie się już niebawem.

Prześlij komentarz

Ale za to na fejsie linkowy ogień wśród weteranów. :)

Ważna data. Trzeba zapamiętać i skrzyknąć znajomków na jubileuszowego browarka. Wypada teraz krzyknąć: "Niech żyje!" i dbać o to, aby kolejne 25 lat też było godne zapamiętania.

Uczciwie przyznam, że dla mnie datą zaistnienia RPG w Polsce nie jest wymieniona w powyższym artykule data, więc rocznica 25 lat jakby do mnie nie przemawia.

Data powstania RPG w Polsce to Polter. Reszta się nie liczy. No może Król polskiego RPG Arioch.

Następny raz będzie okazja za 25 lat na browarka.

Dla mnie przygoda z RPG rozpoczela sie od gry Bloodwych w 1989, chyba ;) Wtedy jeszcze nie wiedzialem co jest piec, ale ziarno zostalo juz zasiane. Tak na marginesie, gralem wtedy na C-64, jesli ktos to jeszcze pamieta ;) Na powaznie zaczalem grac w '93, kiedy ukazala sie Magia i Miecz, i slawetne Krysztaly Czasu. To byly czasy :D

Pamiętam, pamiętam grałem jeszcze na magnetofonie levele. Czyli schodziłem poziom niżej i wgrywałem save BloodyWych osoby, która przerzuciła to z stacji dyskietek na kasete. Tak więc wszystkie itemy, potiony i scrolle moje przepadały, a dostawałem tej osoby, która to"przerzucała". Ale grało się miło.

Tara ta ra 25 lat. A teraz czas na podsumowanie bledow i wypaczen. :P

Wszystko jest w absolutnym porządku. Mamy rozrastający się portal promujący RPG od lat na jednym poziomie. I system który uderza w branże pojehów i sprzedał się lepiej niż D&D!
Pozdrówka!

A można prosić link do tego portalu i informacje co to za system? Bo ja właśnie się zaczynam interesować grami fabularnymi (trafiłem tu z polygamia.pl)
Pozdrawiam, Michał

Cześć ! Na początek może polecę Tobie tekst Marcina 'Sejiego' Segita http://gryfabularne.blogspot.com/p/co-to-jest-rpg.html , a potem... musiałbyś sprecyzować jakiego systemu szukasz, jakiej gry, czy ma być to gra darmowa, czy mechanika uniwersalna (tak jak np. Savage Worlds etc.). Jakby co to pisz, z chęcią pomogę...
Pozdrawiam

Dzięki za odpowiedź. Czytałem ten tekst, ciekawy jest ale w zasadzie wiem już to wszystko. Co do systemu nie wiem jaki wybrać - dlatego właśnie chciałbym poczytać o nich na początku. A tego portalu na prawdę nie mogę wyguglować...

Z twojej wypowiedzi: "Mamy rozrastający się portal promujący RPG od lat na jednym poziomie. I system który uderza w branże pojehów i sprzedał się lepiej niż D&D!" - co to za portal i co to za system?

A to taki niezwykle hermetyczny żart.

CO WY DO MNIE PISZECIE CO!

Cześć.Kiedyś w magazynie Razem była drukowana książka pt.: 81 stanowisko.Czy ktoś mógły mi pomóc gdzie mogę znaleść tę książkę?

Niestety nie pamiętam tej pozycji. Jedyną książką jaką nabyłem przez Razem to "Punk, ideologia i muzyka".

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget