Rafał W. Orkan [Pisarze o RPG]

Moja przygoda z RPG zaczęła się w '94 roku, od siódmego numeru Magii i Miecza (a konkretnie, od zamieszczonego tam mini-systemu Andrzeja Sapkowskiego). Wcześniej grywałem w gry paragrafowe i oczywiście w planszówki, sam próbowałem też tworzyć jedne i drugie, ale dopiero RPG pozwoliły mi na pełne rozpostarcie twórczych skrzydeł. Nie znałem wtedy nikogo, kto słyszałby o tego rodzaju rozrywce, więc szybko wciągnąłem w nowe hobby grupkę znajomych. Siłą rzeczy, spotkanie z grami fabularnymi zacząłem więc jako Mistrz Gry. Przez kilka kolejnych lat grywałem w większość systemów, jakie ukazywały się wtedy po polsku lub były w kraju dostępne w oryginalnym języku (np. KC, WFRP, CP2020, stary WoD, AD&D2e, Kult, Monastyr), zdarzały się również (zwłaszcza na konwentach) „jednostrzały” w innych systemach (np. Castle Falkenstein, Fading Suns) oraz, oczywiście, systemy autorskie. Na początku nowego tysiąclecia okazje do grania stawały się coraz rzadsze, aż w końcu – z wielu różnych powodów, związanych głównie z brakiem wolnego czasu – całkowicie rozstałem się z RPG. Do czasu jednak – bowiem nie tak dawno udało mi się umówić na sesję u Jarla (znanego Wam być może z bloga Inspiracje), który kiedyś przez parę lat prowadził mi drugą edycję AD&D. Cóż... zagrałem po dłuższej przerwie – tym razem w OD&D – i stwierdziłem, że bardzo brakowało mi tego hobby, postanowiłem więc wrócić do RPG. Jeśli okoliczności pozwolą, być może znów będę miał szansę grać i prowadzić w miarę regularnie. Jako gracz wolę skupić się na odgrywaniu postaci, kombinowaniu i pokonywaniu przeszkód dzięki własnej pomysłowości, niż zdawać się na mechanikę i proste testowanie umiejętności; wyżej stawiam też swobodnie kreowaną moimi poczynaniami przygodę, niż z góry ustaloną przez MG (zwykle z założenia bardzo nastrojową, nierzadko z głębszym przesłaniem) opowieść, która „w praniu” rzadko wychodzi tak, jak sobie narrator założył (jeszcze nie spotkałem takiego MG, który zaproponowałby lepszą opowieść niż dobra książka, a z tym nastrojem i przesłaniem w rezultacie też różnie bywa). Innymi słowy, wolę ROLE-Play i Adventure, niż ROLL-Play i Storytelling. W każdym razie, do takiego przekonania doszedłem na stare lata ;) I na koniec – zapewne jasno widać, że mój stosunek do RPG jest jak najbardziej pozytywny. Nie chcę się tutaj zagłębiać w przeróżne dobroczynne aspekty gier fabularnych – po pierwsze, jest ich wiele, a po drugie, wszyscy je znamy. Obok literatury, muzyki na żywo, piwa, seksu, kina i dobrej bójki, jest to najlepsza z rozrywek. Takie jest moje zdanie.

Rafał W. Orkan 

[review](ur. 10 kwietnia 1980 we Wrocławiu) - polski pisarz, twórca fantastyki. Debiutował w 2007 roku opowiadaniem „Maszyna” na łamach miesięcznika Science Fiction, Fantasy i Horror. W swoich tekstach często przeplata elementy magii i technologii. Nieobca jest mu także stylistyka horroru.[/review]
Foto i info za Wikipedią

Prześlij komentarz

O! Dawno nie było tego cyklu. Jeśli o pana Orkana chodzi, to IMHO wykreowany przez niego w "głową w mur" i "Dzikim mesjaszu" świat, świetnie nadaje się na erpega. Ale same książki średnio przypadły mi do gustu.

Muszę odświeżyć znajomość, bo obiecałem Rafałowi przerobienie jego trylogii na RPG. Niestety kontakt się urwał a trzeciej części na razie nie widać.

Fajnie by było mieć rodzimy Cadwallon.

Dawno nie było Qball, ale mam kilku Autorów jeszcze w zanadrzu, choć nie tylu ilu chciałbym i tych, których chciałbym opublikować. Niemniej jednak p. Jabłoński w następnym tygodniu.
Jagmin, fajnie jakbyś zaczął przy tym dłubać. Mogłaby wyjść fajna rzecz.

Bardzo sympatyczny człowiek i fajny gracz.

A świat powieści olśniewa. Faktycznie prosi się o "uerpegowienie".

"Olśniewa" to brzmi chyba nad wyrost, ale nie będę się sprzeczał.

Nie oceniam fabuły czy rzemiosła, a właśnie pomysłowość świata i jego oryginalność. Stąd takie słowa.

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget