Bestia Kamili Turskiej

Bestia to debiut powieściowy Kamili Turskiej wydany nakładem  wydawnictwa Fabryka Słów. Autorka wcześniej publikowała opowiadania w kilku różnych magazynach fantastycznych. Pierwsze co rzucą się w oczy to okładka, charakterystyczne lakierowane pęknięcia na okładce naprawdę przyciągają uwagę.
Mia Keller przylatuje z ziemi na planetę Sargo w poszukiwaniu swojego męża - handlowca, który zniknął w tajemniczych okolicznościach. Jedyny ślad, który po nim pozostał  to dziwny wisiorek złożony w depozycie na jej nazwisko. Mia podążając za adresem znalezionym na kartce dołączonej do wisiorka odnajduje zamknięty magazyn. Pomiędzy znajdującymi się tam kontenerami rani młodego mężczyznę z którym to losy splotą się już do końca powieści. Otrzymuje kolejny tajemniczy wisiorek, który będzie ją chronił przed...
I tu już byłby spoiler sprawiający, iż Czytelnik zorientuje się iż fabuła książki w pewnym momencie staje się przewidywalna.

Drugi z wątków powieści rozgrywa się 2000 lat przed historią Mii, a bohaterem jest młody mężczyzna Rayan - uczony, tłumaczący starożytne pisma dla zagadkowych Wiedzących, do którego to kręgu trafia. Jeden z odnalezionych manuskryptów skłania go do odprawienia tajemniczego rytuału. I od tego momentu staje się już zupełnie przewidywalnie.

Zmiennokształtne Saaby, których opis można znaleźć na okładce to istoty mogące przybierać postać zwierząt i ludzi. Jak to bywa w przypadku takich żywią się krwią. Koniecznie ludzką.

Tygiel romansu, kryminału i fantastyki wypada dosyć ciekawie, choć pomysły zawarte w tej książce zdają się wydawać dosyć kliszowe. Są skoki w czasie, jest wspomniany nietzschowski saab. Sama planeta przedstawia szereg ciekawych jej elementów, które aż proszą się o eksplorację, lecz autorka czyni to dosyć skąpo.

Wszystko to spięte razem sprawia że książka staje się typową książką typowego debiutującego autora.
Końcowa ocena Bestii to niezbyt łatwe zadanie. Powieść posiada pewne walory: czyta się ją łatwo i przyjemnie, moją ulubioną powieścią jednak na pewno nie zostanie.
Lektura dla osób mających nadmiar wolnego czasu.

Za egzemplarz dziękujemy wydawnictwu Fabryka Słów

Wydawnictwo: Fabryka Słów 
Oprawa: Miękka Ilość stron: 312
Rok wydania: 2011
Wymiary: 12.5 x 19.5 cm
ISBN: 978-83-7574-275-6
Cena rynkowa: 29,40 zł
Porównaj ceny w Nokaut

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget