Kategorycznie graj recenzją!

Uwielbiam śledzić wszystkie te teksty i komcie: Porobić czy recenzować?, Kurde!Recenzencie nie być se gupi!, Jak recenzować, ale miło i z polotem? Kategorialne kategorie recenzji itp. Powracają one niczym mantra zgodnie z zasadą cyklu (cyrku?) porterystycznego. Od ostatniego cyklu upłynął raptem tydzień. Nikt jakoś jednak nie spostrzegł kategoryczności recenzji, tak więc spokojnie mogę sobie pofolgować bez obaw że ktoś mi nada od Nadpromila Fandomu.
Domniemywam że kwestia stylu i technik preparowania recenzji przez domorosłych recenzentów (umówmy się redaktorzy eRPeGowi raczej nie przeszli z Wyborczej do Parteru, lub uciekli z TVN do Tawerny) wynika z poniższych faktów:
  • mało komu chce poszukać się tekstów źródłowych "Jak recenzować"
  • mało komu chce się wrócić do szkoły i przypomnieć co Pani Polonistka mówiła o tym "Jak recenzować"
  • kiedy wychodził 80 Dragon Magazine to my czytaliśmy Świerszczyki, w kraju miała miejsce kolejna podwyżka cen kawy, benzyny, Sportów i Zefirów
Dlaczego akurat zwracam uwagę na 80 numer tego pisma?
Albowiem w tym numerze znaleźć można obszerny tekst Kena Rolstona pt. A Set of Rules for Game Reviews - Guidelines for the writers -- and the readers.

Ówże Rolston:
- podzielił recenzje na trzy kategorie ze względu na ilość słów w niej zawartych,
- wyszczególnił w ośmiu punktach jakie cechy winna zawierać recenzja gry (np. grywalność czy czas i wysiłek włożony w nauczenie się zasad),
- spisał skrótowo jak pisze się recenzje,
- napisał kilka słów na czym powinna polegać praca redaktora i wydawcy (tak, tak tekst jest nadal aktualny i odnosi się to również do dzisiejszych czasów wydawców interentowych)
- odniósł się także do Czytelnika recenzji

I tyleż starczy.
Tak się jakoś składa, że darzę Rolstona większą estymą niż K10 Panów Filarów Polskiego Fundomu (w skrócie PiFiPiFi).


Dlatego kiedy pojawi się flejm, wpis (nie reklamuje) o to czy powinno się tykać recenzji poniżej 20k znaków, czy złoty podział recenzji na dwie (recenzję podręcznika i recenzję gry) jest słuszny lub ktoś wymyśla ukryte recenzje itp. historyjki odsyłajcie tychże PiFiPiFi do tekstu Kena Rolstona zamieszczonego na Oracle.

Tekst sprzed ponad trzydziestu lat, aktualny po dziś dzień i bardziej precyzyjny niż robią to PiFiPiFi.

Kiedy postrzegam tekst pokroju "Jak recenzować" przypominam sobie słowa Stanisława Tyma odnośnie IV Rzeczypospolitej. I dlatego kiedy czytam porady dla recenzentów to mi się tak śmiać chce, że nie mam już nic więcej do dodania.

Prześlij komentarz

Dzięki za linka do tekstu. Ciekawa lektura.

Szczur

Tak sobie piszesz i piszesz, ale nie podałeś w końcu uzasadnienia, dlaczego teksty "ja recenzować" Ciebie tak śmieszą. Tylko, że śmieszą.

Wbrew pozorom, powtarzanie w kółko tego samego nie jest jeszcze tworzeniem argumentu.

Nie, żebym miał zamiar pisać, że się z jakiegoś powodu nie zgadzam - sam takich lamanachów nie czytam i nie piszę - ale boli mnie, jak lekceważąco traktujesz mnie jako czytelnika, wrzucając tak wybrakowaną notkę.

I następnym razem, gdy będziesz miał ochotę wspomnieć, że któraś z moich notek jest bez sensu, napisz mi to wprost na blogu, mailu czy GG. Nie rozumiem powodu, dla którego na "krytykę" mogę liczyć tylko przypadkiem wchodząc na Twojego bloga.

Wrzuciłeś już gdzieś newsa o chomiku?

Teksty jak recenzować śmieszą mnie, bowiem kilkadziesiąt temu facet napisał jak recenzować RPG. I po dziś dzień ludzie marnują od 5 min. do 5 godz. by spisać Poradnik Recenzenta.

Ja pisałem nie ad personam do Ciebie, a do ogółu Specjalistów ds. Preparowania Fachowych i Rzetelnych Recenzji Gier Fabularnych. Jeśli przyjrzysz się to takich jest wiele.

Newsa o chomiku chciałem wrzucić 07.07.2011. Nie odpowiedziałeś na mail - więc nie wrzucałem. Teraz wrzucę - to napiszesz czemu wrzuciłem w takiej, a nie innej formie.
Da się.
Czepić wszystkiego.

Mój błąd, nie zrozumieliśmy się - w mailu zapytałeś, czy chciałbym, by coś konkretnego się pojawiło w newsie. Nie chciałem, to nie odpisałem, zwłaszcza, że zrozumiałem, że newsa wrzucisz tak czy siak.

Pardon - następnym razem będę starał się doprecyzować przy korespondencji jak najbardziej.

Ok, ja również przepraszam. Myślę ze jest OK.

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget