Dekada z Munchkinem

Chyba każdemu obiła się o uszy nazwa gry karcianej ze stajni Steve Jackson Games. Chodzi oczywiście o Munchkina, który właśnie w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie.

Z tej okazji na Flames Rising trwa tydzień z Stevem Jackson Games; ogłoszono już konkurs, pojawił się też wywiad z samym Stevem Jacksonem.


Munchkin – popularna niekolekcjonerska gra karciana stworzona przez Steve'a Jacksona, ilustrowana przez Johna Kovalica i wydana przez Steve Jackson Games. Jest parodią gier RPG - w zestawie podstawowym i jego rozszerzeniach - D&D, natomiast w późniejszych dodatkach większości popularnych systemów po kolei.
Rozgrywka w Munchkina w żartobliwy sposób symuluje bardzo uproszczoną sesję, w której liczy się jedynie zdobywanie poziomów, zabijanie potworów i zbieranie skarbów. Opiera się na koncepcji tytułowych „munchkinów” - graczy uczestniczących w sesji tylko po to, żeby „wygrać”. Podstawą gry jest wszechobecny komizm słowny, który sprawia, że nie jest możliwe bezpośrednie przetłumaczenie jej na inne języki poza oryginalnym angielskim. Mimo to wydano m.in. wersję niemiecką, włoską, węgierską i polską.
Gra powstała jako efekt uboczny książki „The Munchkin's Guide to Powergaming” („podręcznik powergamingu dla munchkinów”), która w roku 2000 zdobyła Origins Award. Sama karcianka również została nagrodzona – w roku 2002 przyznano jej Origins Awards for Best Traditional Card Game of 2001.
Po sukcesie podstawowej wersji gry wydano kilka innych jej odmian i dodatkowych zestawów kart. W języku Polskim gra dostępna jest w wersji podstawowej wraz z rozszerzeniami o nazwie Munchkin 1.5 - "Kości Zostały Rzucone", Munchkin 2 - "Wielosieczny Topór" oraz Munchkin 3 - "Kardynalne Błędy", a na początek września planowane jest wydanie Munchkin 4 - "Rumaki Do Paki"


Źródło: Flames Rising

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget