Biszkopt: Bo my som intelygenty


Nie po raz pierwszy staje mi...przychodzi mi stawać przed izbą fundomową... i zamieszczać dobry tekst. Powtórnie na łamach www.gryfabularne.blogspot.com gości Miłosz Cybowski - zastępca kierownika działu gry w magazynie kultury popularnej Esensja. Jego wcześniejszy tekst pt. Biszkopt: Masochizm serwisowy, pojawił się na łamach tego bloga w marcu tego roku. Zapraszam do lektury!Sezon wakacyjno-urlopowy sprzyja pojawianiu się ciekawych tematów na forach i blogach. Tym razem za punkt wyjścia niech posłuży nam przygoda Kastora Kriega z faszyzującymi graczami na sesji via Skype. Skąd tak wielki szok? Ano stąd, że „tego się po żadnych erpegowcach nie spodziewał”.

Lubimy, gdy nas chwalą. Lubimy, gdy mówią, że erpegowcy to inteligentni, tolerancyjni, wrażliwi ludzie, którzy dzięki swoim doświadczeniom z grami fabularnymi stają się kimś więcej niż zwykłymi ludźmi. Skoro o naszym hobby pisuje się już poważne prace doktoranckie, a nawet książki, to może tylko oznaczać, że byle kim nie jesteśmy. Bycie erpegowcem to powód do dumy, a jeśli na dodatek ktoś określi się „fantastą” to już szacun na dzielni ma zapewniony.

To przekonanie o wyjątkowości ludzi grających w RPG utrwaliło się w naszej świadomości już wiele lat temu. Sam na jednym z konwentów miałem okazję podsłuchać dumne stwierdzenie jednego z uczestników prelekcji jakiegoś księdza o opętaniach, po której to prelegent wyznał organizatorom, że nie spodziewał się takiego wysokiego poziomu dyskusji. Idea RPG jako gier poszerzających horyzonty stanowiła (przynajmniej kiedyś) jeden z głównych argumentów służących do przekonywania ludzi do grania.

Wszystko to sprawia, że ciężko nam przyswoić możliwość tego, iż nie każdy erpegowiec to tolerancyjny, światowy człowiek renesansu, a RPG to nie zawsze dobra zabawa pozbawiona uprzedzeń. Zapewne właśnie stąd szok Kastora wywołany rasistowskimi hasłami prezentowanymi przez jego współgraczy, a nazywanie ich nazistowskimi, jak sądzę, ma jedynie na celu zwiększenie oglądalności notki blogowej oraz dolanie oliwy do ognia. Czy gdyby gracze zaczęli obrzucać podobnymi inwektywami Kościół Katolicki, doczekalibyśmy się podobnej notki? Robienie z igły wideł nie jest zdrowe, a robienie nagonki na ludzi ze względu na kilka wyrwanych z kontekstu zdań jest trochę nie na miejscu w tak tolerancyjnym i rozwiniętym światku, jakim jest polska scena erpegowa. Skoro oburza się Kastor na brak tolerancji i podejście „jak fajnie być kosmicznym naziolem”, to dlaczego nie podjął był dyskusji z nimi? (A może i podjął, jednak o tym zapis milczy.) Skoro oburza się na brak tolerancji, to dlaczego sam ów brak tolerancji uskutecznia hasłami z gatunku „Wyturlajmy rasizm z fandomu”? ¹

Właściwie podobny szok powinienem przeżyć spotykając kiedyś w pociągu dwójkę podobnych, choć tym razem wybitnie nazistowskich, delikwentów, z których jeden, jak się okazało, był z zawodu policjantem. Też mógłbym powiedzieć „tego się po policjantach nie spodziewałem”. Podobny szok możemy przeżywać oglądając owo słynne video przedstawiające wykład księdza Piotra Natanka na temat okultyzmu. Wszak księża to zwykle wykształceni i oczytani ludzie, prawie tak samo jak erpegowcy.

Jak widać nie każdemu RPG służy do poszerzania horyzontów i zdobywania kolejnych punktów tolerancji. Nie planuję tutaj wdawać się w dyskusje na temat moralnego podejścia do sprawy i tematu rasizmu samego w sobie, szczególnie nie na podstawie tak skąpych i fragmentarycznych informacji podanych nam przez Kastora. Sugeruję raczej zdrowsze i mniej wymagające podejście do sprawy RPG i erpegowców samych w sobie. Bo niedługo okaże się, że sam fundom jest czysto aryjskim tworem, który nie uznaje jakichkolwiek odchyleń od jedynej i słusznej doktryny powszechnej zgody, tolerancji, przyjaźni i flejmowania.

¹ Abstrahując już zupełnie od kwestii tego, że powiązanie „każdy erpegowiec to fundomowiec” jest wyjątkowo na wyrost i skoro nikt oficjalnie nie propaguje idei rasistowskich w swoich tekstach okołoerpegowych, nie można mówić o istnieniu takiej tendencji w samym fundomie.

Prześlij komentarz

I dodam jeszcze mój ulubiony cytat z jednej z moich ulubionych książek:
Jeśli przez przeoczenie lub zaniedbanie niechcący wykazałem jakiekolwiek odchylenie sesksistowskie, rasistowskie, kulturowe, nacjonalistyczne, regionalne, intelektualne, socjoekonomiczne, etnocentryczne, fallocentryczne, heteropatriarchalistyczne lub inne, jeszcze nie nazwane - przepraszam i czekam na wszelkie sugestie dotyczące moich błędów.

Bledem jest utozsamianie popkulturowej rozrywki z inteligencja jej uczestnika. ale skoro rpg to sztuka to w sumie wszystko jest w normie.Bledem jest utozsamianie popkulturowej rozrywki z inteligencja jej uczestnika. ale skoro rpg to sztuka to w sumie wszystko jest w normie.

Poza tym, czy nie sądzicie, że zdrowiej jest poszydzić sobie z takiego naziola-współgracza? Gościowi skacze ciśnienie, a przy okazji trochę śmiechu jest.

http://spolecznosc.polter.pl/YuriPRIME-Do-mietusow-swiat-nalezy-b11995
Trochę więcej na temat.

@Seji: +1
@Kornel: Nie. Satyra, ironia a szydera to trochę różne rzeczy, tyle że przez fundom postrzegane jednakowo.

@ment: Przebrnąłem przez Yuriego. Fakt dużo tego na centymetr kwadratowy. I wiem kiedy można używać i z kim dowcipów takich a nie innych. Wiadomo że nie będę paradował po Kazimierzu czy Auschwitz z podobizną Adolfa. Kwestia dojrzałości.
Ale też kweStia przymknięcia oka, kiedy oglądam Monty Pythony, Proszę nie regulować odbiorników, Wiecznie Młodzi, Za chwilę dalszy ciąg programu czy nawet Bundych (codziennie na TV Kulturze powtarzają Manna i Maternę-polecam!) to też trzeba by ich ciachać.

W całym kastorzeniu ciekawsze jest co innego. Podwinięta kita redakcji. Redakcja ponosi odpowiedzialność za treści publikowane czy nie? Bo nie chce mi się szperać.

W/g sadow niby ponosi. Choc sa apelacje i bywa roznie, zalezy od przypadku. Ostatnio modne jest sciganie pojedynczych userow.

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget