RPG w Afganistanie

Dotychczas opublikowałem trzy teksty o fanach gier fabularnych w różnych zakątkach świata, były to: Holandia, Meksyk i Brazylia. Dwa teksty o kolejnych krajach czekają prawie dwa lata na publikacje. Tak wygląda właśnie cykl publikacji na moim blogu.
Tym razem jednak oniemiałem. Przeszukuję RSSy, śledzę co dzieje się z Free RPG Day na świecie i zupełnie przypadkowo natrafiłem na apel pewnego gracza z Afganistanu!!!
Z racji tego że mieszkam w Bielsku - Białej, znam kilka osób z 18 Batalionu Powietrznodesantowego, nawet tych, którzy uczestniczyli w  "misjach stabilizacyjnych" w Afganistanie. Sama jednostka zresztą znajduje się z kilometr, może dwa w linii prostej od miejsca mojego zamieszkania.
A tutaj proszę!

Blog The Action Point, który jest jednocześnie stroną internetowej społeczności graczy założonej w Bagram w Afganistanie - Bagram AFB Gaming Community!

Autorem bloga jest Jason Dawson, freelancer RP tworzący dla nieistniejącego już Iron Kingdoms d20 RPG, jest weteranem wojny w Iraku, był jak dotąd na 2 misjach i 5 lat w armii amerykańskiej. Jest graczem i MG od prawie dwudziestu lat, a obecnie pracuje w Bagram wspierając amerykańskich żołnierzy jako Civilian Contractor (?)

W październiku tamtego roku pomysł Jasona Dawsona zaczął się krystalizować, uzyskał zgodę od organizacji Morale, Welfare and Recreation Command (MWR) na założenie społeczności. Dzięki Wizards of the Coast i znanemu blogerowi z Critical Hits otrzymali kości i inne pomoce do gry, pełne gry (między innymi D&D Encounters) i założyli klub.

Przejrzałem praktycznie nagłówki wszystkich postów, tamtejsi amerykańscy gracze - żołnierze uczestniczą w angielskojęzycznym karnawale wystarczy spojrzeć na wpisy: RPG Blog Carnival: How To Be A Better GM, RPG Blog Carnival: Growing the Hobby i inne.
Nie brak również wpisów  ukazujących prawdziwe oblicze Afganistanu, w grudniu ubiegłego roku ich baza była kilkukrotnie atakowana.
Sądzę że naprawdę warto odwiedzić  stronę The Action Point, lub stronę ich społeczności na FB, czy Twitter Jasona

Wracając do apelu Jasona. Posłałbym mu chętnie parę naszych gier, tylko co mu z polskojęzycznych wersji, chyba że służyłyby im jako ciekawostka...
Sprawdziłem nawet koszty przesyłki do Bagram. Niecałe 60 PLN.
Powiększ fotografie pochodzące z ich strony.







Prześlij komentarz

Żołnierze pewnie szybko łapią RPG. Na ćwiczeniach bazuje się na symulacjach, After Action Review wykorzytuje makiety i miniaturki żołnierzy/uzbrojenia. Dla nich to raczej nihil novi.

Taktyczne rozgrywki w RPG to dla żołnierzy pestka. Nie trzeba nawet za bardzo tłumaczyć. Tylko konwencja inna i trochę dodatkowych zasad rozstrzygających starcia. Fajnie wiedzieć, że RPG adoptuje się w takich środowiskach.

A ja myslałem że w Afganistanie używa się tylko jednego rodzaju RPG. A tutaj proszę

Hahaha przypominają mi się słodkie czasy MechwarriorDA (gra figórkowa Wzardów). Kiedy to kilka (prawie 10) lat temu na oficjalnej stronie gry prowadzony był spis graczy z całego świata. Polskę reprezentowało 0 osób, a Afganistan aż 2 ( z Kabulu).

Ja w sumie kuglarz nie słyszałem by żołnierze tworzyli kluby itp. stowarzyszenia graczy.
@Qball: RPG Afganistan w Google teraz prowadzić będzie do mnie.
@ Nimsarn Kazachstan, Gruzja itp. kraje uczestniczyły w D&D Dayach prawie zawsze. Polska parę razy ostatnio.

Hmm nie wszedl mi komc poprzednio. W kazdym razie: DTR juz jakis czas temu robilo akcje wysylania podrecznikow do iraku/Afganistanu, wiec graja. Graja tez IMO, bo wiedza, co do - szkola srednia, koledz - tam sie gra, a nawet jesli nie, to wiadomo, co to jest, w koncu DnD to kawalek amerykanskiej popkultury.

Civilian Contractor - albo pracownik jednej z private military company (jak Blackwater) albo cywiliny personel pomocniczy.

Ja jakoś przeoczyłem to info właśnie na Critical Hits, oraz DTR. A w sumie po raz pierwszy nie drążyłem tematu w Googlu - zaskoczyło mnie to niezmiernie i napisałem wpis szybciutko i na gorąco, bo wpis pewnie znowu przeleżałby w wersjach rok zanim go opublikuje. I w przypadku tego gościa chodzi chyba o "cywilny personel pomocniczy" - gdzieś pisał coś o współpracy z kapelanem czy cóś. Nie mniej jednak dzięki Seji za info poszperam sobie za info, które podałeś.

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget