Detektyw, hrabina i kot

Debiut książkowy Jerzego Wlazło pod tytułem Kot Syjonu reklamowany był jako klasyczna powieść w stylu noir. To wystarczający impuls do przeczytania tej  książki, wydanej nakładem wydawnictwa Bullet Books. Kot Syjonu czerpie garściami z klasyki gatunku, począwszy od głównego bohatera skończywszy na końcowych kartach blisko trzystu stronicowej książki. Taki też był zamiar, miał to być czarny kryminał i jest.


Sam główny bohater Białas doskonale wpasowuje się w tą konwencję  - były policjant, a obecnie prywatny detektyw pracuje zazwyczaj nad marnymi i niezbyt interesującymi sprawami. Czas wolny umila sobie piciem pośledniej jakości trunków. Jeśli do tego dodam że to Polak mieszkający na walijskiej wyspie Anglesey, w jednej z najgorszych dzielnic wszystko staje się jasne. Wypisz, wymaluj bohater z filmowego czarnego kryminału. I tu autorowi należy się plus - przedstawił czytelnikowi stereotypowego bohatera noir, jednak przaśnego z polskim akcentem, rozpamiętującego się w dawnych czasach.

 Bogata hrabina Chattearstone, jest zleceniodawczynią byłego policjanta, dla której to ma on odnaleźć ...kota. Niezwykłego kota, który będzie perfekcyjnie pasował do hrabiny. Z pozoru kolejna kiepska sprawa w kolekcji Białasa.
Logicznie myślący, acz wiecznie odurzony alkoholem detektyw z pomocą znajomej policjantki Carol dociera do wielu faktów z życia hrabiny, które co rusz komplikują sprawę. Wątki mnożą się, a kiedy pojawia się enigmatyczny Zakon Syjonu wszystko wymyka się spod kontroli. Oczywiście hrabina jest kluczem do wszelkich tajemnic piętrzących się na kolejnych stronicach książki.

Bez wątpienia Jerzy Wlazło na łamach książki ukazał ponadprzeciętny kunszt literacki jak na polskie realia. Świetnie skrojone postacie, umiejętne obracanie się w konwencji noir i klasycznego kryminału to niewątpliwe atuty tej pozycji. Humor na łamach książki może nie jest jakiś górnolotny, jednak o gustach się nie dyskutuje.

Po skończonej lekturze zastanowiło mnie jedno. Czy autor pójdzie za ciosem i postawi przed rodzimym detektywem - moczygębą kolejne sprawy? By tradycji czarnego kryminału stało się zadość powinno się tak stać.

Tytuł: Kot Syjonu
Autor: Jerzy Wlazło
Wydawca: Bullet Books
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: marzec 2011
Liczba stron: 304
Wymiary: 125 x 195 mm
Cena: 32,90 zł

Prześlij komentarz

Widziałem toto w bibliotece u siebie w Mikołowie. Skoro polecasz to wypozycze i się zobaczy czy to dobre jest.

Jak na polskiego autora nie jest źle. A książkę czyta się lekko łatwo i przyjemnie.

Fakt, to się czyta! smaczne jest bardzo... i mnie ten humor odpowiada

Fajnie, że zrobiłeś recenzję tej książki. Sam właśnie ją kończę i zastanawiałem się, jak mogę się podzielić wrażeniami bez pisania recenzji na blogu. ;)

Pozycja całkiem całkiem, przyjemnie się czyta, historia nawet, choć nie jest to książka najwyższych lotów i chyba nawet do pozycji takiej nie aspiruje. Miejscami męczyło mnie zdecydowanie zbyt częste podkreślanie, przejaskrawianie wręcz konwencji noir (detektyw Bialas wypija średnio ze dwie, trzy butelki (!) dziennie...)

Ale zdecydowanie jestem za tym, żeby Wlazło pisał dalej.

No właśnie Darcane toteż to podkreśliłem, chciałbym żeby Białas powrócił, a nie ma innej opcji jak podnoszenie zdolności literackich Wlazło.
Cóż 2-3 butelki to norma dla Słowian. Niektórzy nie rozpoczynają pracy bez butli.
Przejaskrawianie noir. No cóż. Takie były założenia od samego początku i autor konsekwentnie je wcielił w życie. Odnośnie lotów: "Szału nie ma ale też jest fajnie" jak to mawia Pan Józek

dlaczego "jak na polskiego autora"? aż takie kompleksy mamy? to po prostu dobra książka jest

"Jak na polskiego autora" -> może niefortunnie napisałem, bo trudno pisać o polskim noir/ polskim czarnym kryminale skoro czytuję nieco inny gatunek, a czarny kryminał głównie reprezentowali dotychczas angielskojęzyczni autorzy, bądź ja tylko czytałem takich.

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget