RPG - audycje i podcasty: podcastujcie na zdrowie!

To chyba pierwszy tydzień, w historii polskich gier fabularnych, w którym dotychczas pojawiły się dwie audycje poświęcone RPG i fantastyce w radiu. Podcastów o tej tematyce nie było prawie wcale, audycji również nie za wiele. Jeśli już - trafiały się w PR lub TOK FM. Wczoraj przysłuchiwałem się już drugiej audycji poświęconej RPG o nazwie k20 w radiu 404.
Ostatnie audycje jakie wspominam, to sześć odcinków Erpegisa sprzed trzech lat i warhammerowy  podcast beta niejakiego Tadeusa. Był też Darken z prelekcjami na żywo na Upstreamie i w studio u GRAmela (jednak chyba już nie są udostępniane...).  Znacznie wcześniej pojawiały się jeszcze jakieś inne - słuchałem jednak nazwy nie pomnę.

Ostatnio wraz z rozwojem blogosfery coś drgnęło. Mamy kilka podcastów, które może przetrą szlaki w Polsce.

PORTAL
Portal w tamtym roku stworzył serię podcastów dotyczących ich dziesięciolecia na rynku. W miarę regularnie i cyklicznie. I tak ma być też z nową ich inicjatywą o nazwie Portal RPG. Ma być to comiesięczna audycja, w której Trzewik & Ska odpowiadają na pytania dotyczące RPG i samego wydawnictwa. Wystarczy napisać na adres: portal@wydawnictwoportal.pl (w tytule maila: PORTAL RPG) i zaczekać na odpowiedź. Jak zapowiadają w każdy trzeci tydzień miesiąca nagrają i opublikują audycję.
Tu warto nadmienić że podobną rolę spełnia MasterMind,  przeprowadzany w każde czwartki lub piątki wieczorem (nie odnalazłem informacji na ich stronie).

PIASKOWNICA
Dotychczas odbyły się dwie audycje, zamieszczone na Wrzucie autorstwa Kasi Kehl i Bartka Zioło w ramach Radiosfery w rozgłośni UniRadio. Kiedy będzie kolejna, możecie dowiedzieć się z strony na Facebook.

Z piasku można zbudować wszystko – od zamku po kosmiczny niszczyciel. Tak samo jak z wyobraźni. W każdym programie na warsztat bierzemy jeden bardziej lub mniej znany system - mówimy co w nim takiego fajnego, dlaczego warto w niego grać i staramy się trzymać was na bieżąco jak tylko się da. Interesujesz się grami fabularnymi? Jeśli tak, to ta audycja jest dla Ciebie.


k20 w radiu 404
k20 to audycja Mateusza Nowaka, który jest również jednym z redaktorów Rebel Times. Audycja k20 emitowana jest na żywo w każdą środę o 22:00 w radiu 404
Słuchałem jej wczoraj pierwszy raz - zapowiada się niezwykle interesująco. Redaktor k20 prowadzi również bloga poświęconego prowadzeniu RPG, na pewno warto tam zajrzeć i mieć jakiś wpływ na kolejne audycje.Ze swojej strony mogę polecić jeszcze radio Wnet z audycjami Czytam, w których nader często występują fantastyczni pisarze. Ostatnio przeprowadzany był wywiad z samą Ursulą Le Guin!
Zdecydowanie warto!

Co drugi poniedziałek Marta Janik i Konrad Walewski rozmawiają o tym, jak zaradzić tragicznej sytuacji czytelnictwa w Polsce, jak je wspierać i rozwijać, a także omawiają wybrane książki lub dyskutują o twórczości konkretnych pisarzy.
Reasumując światełko w tunelu jakieś jest, nie trzeba już pocztą pantoflową przekazywać sobie kiedy i gdzie będzie można wysłuchać audycji w większych rozgłośniach.
Odwiedźcie którąś ze stron wymienionych powyżej i ... miłego słuchania.

*Jeśli ktoś pamiętałby ich nazwy, bądź lokalizacje w sieci proszę dajcie znać....
 Jeśli się nie mylę to były robione przez kogoś z Trójmiasta z "goblinem" w nazwie?
Tagi:

Prześlij komentarz

Wielkie dzięki za wspomnienie mojej audycji!

To naprawdę fajnie, że coś ruszyło i ta nisza się rozwija. To dla mnie konkurencja, ale szlachetna i oczekiwana, bo pozwalająca się rozwinąć. ;) Moim zdaniem radio internetowe, podcasting i podobne formy przekazywania treści będą coraz bardziej popularne wśród internautów. Olbrzymią wygodą jest dla mnie możliwość dowiedzenia się masy nowych, ciekawych rzeczy, jednocześnie przeglądając inne strony, sprawdzając pocztę czy nawet zmywając naczynia. Moje słowa potwierdza sukces takich serwisów, jak Last.fm czy Pandora (w USA). Tym samym mam nadzieję, że moje audycje trafią w oczekiwania Słuchaczy.

Przepraszam, ale odpowiem via mail - już nie będę dzielił dwóch wypowiedzi.

Był jeszcze Pokład - poklad-podcast.blogspot.com - ale zmarł.

Ten komentarz został usunięty przez autora. -

A to szkoda. A nie pamiętasz tego lucek coś z goblinem czy jakoś tak ? Było kilka odcinków.

Ten komentarz został usunięty przez autora. -
paralaktyczny

MasterMind odbywa się w każdy czwartek o 2200. Uzupełniłem tę informację na stronie.

A co do podobnej roli - powiedziałbym, iż jedynie marginalnie. Wprawdzie od tego się spotkania MM rozpoczęły i taka opcja nadal jest otwarta (chociaż przebieg nieco odmienny), ale w tej chwili skierowały się ku prelekcjom oraz otwartej dyskusji tematycznej.

@Darcane
Konkurencja to nieco zbyt mocne słowo ;). Z jednej strony "rynek" jest na tyle duży, iż o "klientów" walczyć nie ma potrzeby; z drugiej ze względu na formy oraz terminy "klienci" nie muszą wybierać pomiędzy - z trzeciej, tak naprawdę wszystkie wymienione inicjatywy zajmują się czym innym.

Ot kwintesencja fundomu. Nadmieniłem o MM-źle. Nie nadmieniłbym toże.

I raczej o konkurencji mowy nie ma. O żadnym z programów nie można powiedzieć że jest cykliczny, niestety to początki.

paralaktyczny

@Borejko
Ależ to bardzo dobrze, iż MM się w zestawieniu pojawiło. Jako jednak, iż formuła oraz przebieg nieco się zmieniły przez tych siedem odcinków, o tym informuję, by wskazać - na jak wiele sposobów "nadaje" się o RPG, a i w mej opinii, możliwości nie zostały wyczerpane.

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget