Jaki kraj takie flejmy


Przegapiłem An open letter to WOTC: Save 3rd party Dungeons and Dragons publishers na Living Dice końcem lutego. Dowiedziałem się o tym liście dopiero wczoraj wieczorem z kolejnego zamieszczonego tam wpisu: Open Letter to WOTC Follow-Up: Repercussions of an Open Mouth
W międzyczasie kiedy zacząłem pisałem te słowa Miłosz na Facebooku  przypomniał swój tekst sprzed prawie dwóch lat pt. Gra o flejm z Esensji. Nie ma więc sensu się powtarzać i silić na elaboraty. Wystarczy dyskusje z Living Dice i EnWorld skonfrontować z ostatnimi "dyskusjami" na Parterze, a potem przeczytać tekst Miłosza.
Ze względu na czas jaki upłynął od jego publikacji w Esensji dokonałbym tylko jednej korekty:
"Wydaje się jednak, że niestety temat wszystkim się już znudził i nawet kolejne utyskiwania (Borejki tu wstaw: użytkowników P.) nie są w stanie wzbudzić w nikim większego entuzjazmu."
Wracając do listu Living Dice, D&D 3,5, d20 i PFRPG. Ani mnie ona ziębi, ani grzeje. W Polsce nie mamy d20, ani Pathfindera - króluje jeden, jedyny system uniwersalny od GRAmela. Na Pathfindera przyjdzie nam poczekać sporo (choć hurraoptymiści pewnie czekają na wersję od Gamladrina).
4ed. D&D wspierana jest przez ...Wieści z Wybrzeża i ich copypastę na gry minus fabularne.

Inna rzecz jest interesująca - porównanie tematyki wzniecanych flejmów.
Tych polskich i tych angielskojęzycznych.
Starczy wspomnieć ostatnie polskie: "pedalskie" recenzje, niefortunną sesję czy patronaty.
I porównać z problemem na Living Dice.

Skoro nic nie napisałem, a tylko odsyłałem do innych tekstów to na koniec polecam słowa Piotra Zaremby z Rzeczypospolitej w tamtym tygodniu. Rzadko kupuję to pismo i w sumie przeczytałem tylko ten jeden artykuł. Słowa jednak utkwiły, gdyż z powodzeniem można by je odnieść do naszego hobby (tylko tutaj trzeba by zmienić personalia).
Przez 20 lat mieliśmy spory mądrych z głupimi. Mazowiecki był mądry, a Tymiński głupi. Balcerowicz był mądry, a Geremek głupi. Geremek był mądry itd. Po raz pierwszy mamy wielki publiczny spór mądrych z mądrymi – wyłożył Jacek Żakowski swoją prostą niczym cep wersję historii III RP.
Można by się czepiać, dopytywać, kto w którym momencie był mądry, przypominać domorosłemu historykowi już choćby to, że Bronisława Geremka pokonał kiedyś Donald Tusk. Ale to chyba nie ma sensu
Marzą mi się w fundomie sporów mądrych z mądrymi.
Tagi:

Prześlij komentarz

Moje pedalskie recenzje, czy też coś przegapiłem?

Na blogach ciężko flejmować czy w ogóle pisać. Czytasz notkę, chcesz napisać komentarz, a tu logowania do Googla, Bloggera, Facebooka, OpenIDu, przenosi Cię na inną stronę (jak u Ciebie) i jeszcze każe wpisywać captchę (dzięki Bogu nie u Ciebie). Człowiek się trzy razy zastanowi, zanim coś napisze.

Eh Darcane można zainstalować Disqus - to niezła sprawa i flejm jak ta lala.
Z captchami to jest fajnie o tyle na blogspocie, że narzędzia Google'a skutecznie usuwają spam. Ja wyłączyłem to z 2 lata temu i może usunąłem ręcznie kilkanaście spamów.
A to przenoszenie na inną stronę to chyba mogę wyłączyć, jednak dotychczas nikt się na to nie skarżył.
Możliwe że zainstaluje system komentarzy z FB, tylko blog nie stoi na pRYWATNYM serwerze, a FBook ma tendencje do tego żeby długo się ładowaŁ - sprawdzałem i zazwyczaj długość ładowania strony zależy od takich popierdółek właśnie.

Nie instaluj komentarzy FB.

1. Może aż tak często nie komentuję, ale i tak nie chciałbym swoimi komentarzami SPAMować feeda znajomym na Facebooku. I tak już za dużo tego już jest przez Like'i.
2. Komentarze będą własnością Facebooka, jeśli coś się Facebookowi nie spodoba, wywali, da bana itp.
3. Niektórzy nie lubią mieszać prywatnych spraw (Facebook) z hobby. Niektórzy mają kilka różnych żyć: prywatne, hobby, praca - i nie chcą żeby się mieszały.
4. Nie wszyscy mają konta na Facebooku, nie wszyscy chcą mieć.

5. Komentarze będą własnością Facebooka, będą mogli je wykorzystać w reklamie (nad czym już pracują).
6. Lubię ksywki :-)

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget