Hitman 5 i Alternate Reality Games

Chcąc nie chcąc o Alternate Reality Games zawsze usłyszysz. Tym razem gry rzeczywistości alternatywnej trafiły do promocji Hitmana 5 i szum  wokół niego robi społeczność.
Wszak o to chodzi w tych zabawach.
Pierwszy raz usłyszałem o grach rzeczywistości rozszerzonej kilka lat temu z blogu Piotra Koniecznego i jego wpisu Nowa Era Reklamy. Informowałem o tej formie zabawy np. przy okazji znanej polskiej akcji o nazwie Operacja Kapsel dla Tymbarku, napomknąłem również przy okazji dyskusji z dr. Jerzym Szeją i pewnie w kilku innych miejscach.
Jeśli ktoś pominął te wpisy lub po raz pierwszy spotyka się z określeniem ARG polecam zobaczyć poniższą prezentację z konferencji Internetbeta 2009. Przeczytanie artykułu Soni Fizek zamieszczonego na Technopolis również nie zaszkodzi.


Potencjał tkwiący w ARG musi być zaiste olbrzymi skoro Wired poświęcił sporo miejsca na podsumowanie ARG 2010 - nawet nie wiedziałem, że w tamtym roku powstało tyle gier rzeczywistości alternatywnej np. Call of Duty: Black Ops, Darkspore czy Portal.


Kolejnym faktem świadczącym o ukierunkowaniu rynku reklamy na ARG może być kapitał własny firmy Fourth Wall Studios, który podniósł się o 15 milionów dolarów (jak podała Gamasutra).
Fourth Wall Studios to firma założona w 2007 r. przez Seana Stewarta, Jima Stewartsona i Elana Lee. Cała ta trójka pracowała przy pierwszych, a zarazem najbardziej znanych ARGach i sądzę, że swobodnie mogę ich nazwać "ojcami ARG" . To dzięki nim powstało The Beast 2003 roku, potem ARG poświęcony filmowi Stevena Spielberga pt. AI i wreszcie w 2004 zrobili I Love Bees w promocji gry Halo 2 .

Battle:L.A.
Świetna strona gry i filmu Battle: Los Angeles (przypominająca nieco wcześniejszą District9), w porównaniu z wirusowym marketingiem roztaczającym się wokół nieistniejącego jeszcze Hitmana 5 wydaje się przegrywać w przedbiegach.


Co dotychczas wydarzyło się wokół Hitmana 5?

W trakcie festiwalu filmów niezależnych Sundance Film Festival  pojawiły się pączki(sic!), a na ich opakowaniu kod kreskowy zakończony numerem 47 i adres rosyjskiej strony poświęconej serii Hitman. Kiedy skontaktowano się z firmą odpowiedzialną za pączki, przesłała ona kolejno zdjęcie na których widniała para rękawiczek oraz tajemnicze notatki. Potem użytkownicy forum poświęconego tej grze zdobyli kolejne zdjęcie (z kodem kreskowym 040147). Wszystko zakończyło się renderowanym screenem, na którym ktoś w podobnych rękawiczkach przykręca tłumik.
Czy to koniec ARG Hitman 5 nie wiadomo, w każdym razie ARG kręci się w ten sposób od lat, zmieniają się tylko promowane towary i scenariusze.

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget