KB RPG - Nie idźcie tą drogą!


<

Troszkę negatywów KB RPG, jakie można zauważyć w ostatnich edycjach.


Rozpoczęły się one od jakichś sztywnych zasad, które narzucali kolejni prowadzący. A teraz zasady zaczynają eskalować w dosyć dziwnym kierunku za sprawą nas samych, czyli prowadzących i w nich uczestniczących. Na samym początku pojawiły się konkretne daty do kiedy można linkować swoje wpisy (z rozliczeniem co do minuty), potem zdaje się Aureus zaczął robić PDF ze swojej edycji (choć zdaje się że po dziś dzień się on nie ukazał).
Teraz znowuż mamy do czynienia z edycją pokrywającą się z tą kontrowersyjną Tomakonową (bodajże KB RPG 11) i ze skróceniem czasu wypowiedzi do trzech tygodni (i tygodnia na głosowanie).
Nie znam wyników ankiety Aureusa (a chętnie z nimi bym się zapoznał...), na ostatni prowadzony przeze mnie KB RPG#14 z tematem Religia zagłosowały 3 osoby. Sethariel wspominał również o niskiej frekwencji głosujących. Wcale mnie to nie dziwi i tak dziękuje za liczne (jakby nie było) głosy oddane na podsumowanie edycji 1-12. Zupełnie zrozumiałe dla mnie jest że nikomu nie chce się przebrnąć przez taką masę tekstu i podziwiam Aureusa, że mu się chciało.

Rozliczając szczegółowo czas linkowania do swoich wpisów co do minuty szkodzimy sami sobie.
Przypominam sobie parę edycji, której prowadzący dołączali wpisy zdaje się chyba po tygodniu od zakończenia. A jak pamięć mnie nie myli Jagmin linkował do wpisów spreparowanych znacznie wcześniej przed rozpoczęciem konkretnej edycji.
Cóż w tym zdrożnego?
Nic.
A co więcej same pozytywy. Oto w jednym miejscu znajdują się linki do konkretnego tematu - ktoś szuka informacji na ten temat w wyszukiwarkach i boom - ma sporą bazę linków podaną na tacy.

I jeszcze odnośnie czasu trwania, czyli miesiąca, trzech tygodni itp.
Zachodnie edycje trwają miesiąc. Blogosfera anglojęzyczna jakby nie patrzeć jest znacznie większa od tej polskiej, a jednak trafiały się edycje, w których my mieliśmy większą ilość wpisów. Sadzę, że skracając ten czas o tydzień, skracamy życie KB RPG.

Na koniec odnośnie organizacji samego eventu jakim jest KB RPG.
Wiecie, który z KB RPG jest moim ulubionym?
Ten Sławka, Zuhara. Nie ze względu na tematykę (choć nie można mu nic zarzucić), a profesjonalny sposób organizacji. Tu chciałbym dla przykładu wymienić kiepskie edycje i wytknąć ich błędy, ale tak to już jest w fundomie, iż odczytane byłoby to jako naskakiwanie na kogoś. *
Sławek zainicjował swoją edycję, wspomniał o zasadach, jakimi się ona rządzi (zaznaczał od kiedy do kiedy, kto i gdzie powinien zgłaszać się do przejęcia kolejnej edycji itd. Co więcej istotne rzeczy wyszczególnił kolorem etc.) .
Popełnił wpis na tą edycję.
Podsumował swą edycję.
Moim zdaniem wzorcowo po prostu.

O tematach karnawałowych już kiedyś wspominałem. Pierwsze edycje (moja, Smartfoxa i Neurocide) omawialiśmy z kilkoma osobami przed ich zamieszczeniem. Problem pojawił się już podczas drugiej edycji, kiedy to właśnie ktoś wysunął zarzut, że temat jest zbyt hermetyczny.
A więc zadawaliśmy sobie pytania: Czy jest sens zamieszczania konkretnego tematu, czy nie? Czy przykładowo temat Elfy w fantasy nie będzie za "wąski" i czy nie lepiej zrobić Elfy w RPG? Warto czy nie taki temat wrzucić?
Robienie czegoś na spontan nie ma sensu.

Teksty z edycji 1-12 wróciły już dosyć dawno do mnie.
Poprawiali i korygowali je: Silidan, Smartfox i Seji (skojarzenie: SS+S) oraz Arieen.
Wszystkim tym osobom chciałbym jeszcze raz serdecznie z tego miejsca podziękować.
Postaram się wolne chwile tego weekendu poświęcić na doprowadzenie tego wszystkiego do jako takiego ładu i składu. A potem poprawiać i poprawiać. I w końcu PDF.

* Dygresja. 
Stoję przedwczoraj w supermarkecie. Gościu pakuje potwornie długo swoje towary. Z zegrmistrzowską precyzją i pieczołowitością układa swoje towary w torbach. Wolno. Za wolno naprawdę. Tak jakby miał strajk włoski. Ludzie patrzą na kasjerkę i na siebie zniesmaczeni.
Mężczyzna przed nim zwraca się do niego.
- Mógłby Pan przesunąć to poza taśmę, (taką kasową wiecie) albo szybciej to pakować?
- JA BĘDĘ PAKOWAŁ JAK BĘDĘ CHCIAŁ! - już z jego twarzy widać co to za typ. Ten z kategorii niedosiadalnych, niezadowolonych, najmądrzejszych i najbystrzejszych. Paździoch po prostu.
- Ale ludzie czekają. - Kasjerka w tym czasie chowa głowę w piasek tj. pod kasę. Wszak wyleci z ciepłej posady za 1200 PLN jeśli wtrąci się.
- GDYBYM BYŁ W STANACH TO ZASKARŻYŁBYM PANA O NAPAŚĆ! - wrzeszczy typ.
-Jesteś pan w Polsce więc pakuj te towary!
-SKANDAL! - ostatnie opakowanie ląduję w jego taśce.
- A zaskarżyć to mnie pan możesz jak panu urwę głowę i nasikam do krtani. A teraz wracaj pan do Teksasu krowy paść!
- SKANDAL! - I typ odchodzi...
Oto Polska właśnie.
Tagi:

Prześlij komentarz

Tez nie rozumiem skrocenia czasu trwania tej edycji. Ankieta miala byc po zakonczeniu kolejnego wydania KBRPG, zeby mozna bylo szybciej i na swiezo wylonic najlepsze teksty.

Cala reszta - nie wiem po co. A jak juz ktos chce zmiany wprowadzac, to powinien chociazby Ciebie spytac, jako inicjatora akcji.

Nie, nie Marcin ja cały czas podkreślam żeby robić to na swoich zasadach, a nie kierować tym odgórnie np. przez "inicjatora".
Wyrażam po prostu dezaprobatę i obawę, że takie posunięcia mogą doprowadzić do śmierci karnawału.

Karnawał już dwa razy umierał i dwa razy podnosił się z martwych.

Darken wziął Karnawał po Tomakonie (2 wpisy?) i zebrał 20 wpisów. Ja wziąłem po Magnesie (5 wpisów) i zebrałem 16 wpisów.

Ale mnie też nie podoba się obecna edycja. Powiela błędy tych nieudanych. Zbyt sztywne wytyczne, słaby temat, dziwne zasady.

Wytyczne do Karnawału jakieś muszą być, to ułatwia. Gorzej, gdy wytyczne służą głównie prowadzącemu, a nie są z myślą o blogujących. Mam wrażenie, że głównie z tego biorą się wszelkie negatywy Karnawału. Gdy prowadzący za bardzo myśli o sobie.

A odnośnie ankiety. W mojej zagłosowało 11 osób.

Gorzej, gdy wytyczne służą głównie prowadzącemu, a nie są z myślą o blogujących. Mam wrażenie, że głównie z tego biorą się wszelkie negatywy Karnawału. Gdy prowadzący za bardzo myśli o sobie.
No właśnie nie chciałem tego pisać. Bo to "atak"...heh

Pokornie się kajam za nie wrzucenie wyników ankiety i pdfa do sieci. Prawda jest taka, że głosów przyszło na tyle mało (2k10, nawet nie policzyłem), że się zdemotywowałem i czekałem na kolejne. I czekał, czekałem, aż się rozczekałem i rozlazłem.

W lutym to zrobię. Na bank. Będzie plik z wyróżnionymi tekstami u góry, poddane korekcie interpunkcyjno-ortograficznej, a kolejne w kolejności chronologicznej w formie surowej. Taki był mój plan od samego początku. I dałem dupy.

Kojarzę, że obecna edycja ma taki temat, że nawet go nie pamiętam. Coś o RPG dla nowych? Ziew.

A z tym czekaniem co do minuty: to chyba ja pierwszy podałem informację, że czekam do godziny 23:59, bo jak jej nie ma, to każdy się pyta, czy "do tego dnia włącznie czy dzień wcześniej". A ostatecznie i tak jeden wpis dorzuciłem do listy po czasie.

U mnie nikt nie zagłosował.

Za dużo gorzkiej wódki...
Moim skromnym zdaniem nie ma czym się martwić. Co prawda Karnawał to piękne dziecko, ale już żyje własnym życiem. I szybko z blogosfery nie zejdzie. Co do niestrawności to przydarzają się każdej pociesze - od czasu do czasu - naprawdę to o niczym nie świadczy.
PS. O co chodzi z tymi ankietami?!

@Nimsarn

Ankiety na najlepszy wpis danej edycji Karnawału.

Borejko robił dla wszystkich edycji do 12, co by potem złożyć PDF z najlepszymi wpisami Karnawału.

Ciężko jednak wybierać spośród tylu wpisów, dlatego wygodniej robić ankietę zaraz po zakończeniu danej edycji, kiedy tych wpisów jest najwyżej 20+.

Sethariel mnie ubiegł i wyjaśnił.
Nie ukrywam że głosowanie jest najsłabszą stroną KB RPG. I to po 12 edycjach i po każdej jednej z osobna.
Cóż pozostaje 6 miesięcy na rozwikłanie tego problemu do kolejnych II "Parszywej dwunastki KB RPG"

Dobry pomysł z tymi ankietami szkoda że się nie przyjął...
Ale po trochę to wina konstrukcji całej imprezy. Jak coś się toczy na zasadzie śniegowej kuli to potem trudno dość jakie były pierwotne założenia. Przypomina to zabawę w głuchy telefon ;)

"na zasadzie śniegowej kuli" - niezłe określenie Nimsarn!

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget