B@reje: Sensacje porterystycznego wieku

Dzisiaj w  Obóhem mietsza zaprezentuje Sprawę tajemniczego odejścia Gen. Rommela w stronę słońca.
Aby korzystać z dobrodziejstw  Obóhem mietsza, użytkownik musi zapoznać się definicją satyry. W fundomie dotychczas mało kto ją zna, tak więc będzie to odkrywczy dla wielu tekst na miarę wyjścia z podziemi.
Słownik internetowy


satyra - to jeden z gatunków literackich. Może być również gatunkiem publicystycznym. Jest dość charakterystyczny, bowiem łączy w sobie zarówno epikę jak i lirykę. Może zawierać w sobie także inne formy wypowiedzi. Gatunek ten wywodzi się już z czasów starożytności. W tym gatunku tworzył na przykład Horacy.


Satyra ma za zadanie ośmieszać oraz piętnować różnorodne, ukazywane za jej pośrednictwem zjawiska. Może także ośmieszać panujące na danym terenie obyczaje, a także stosunki społeczne. Zadaniem satyry jest prezentowanie świata poprzez komiczne jego wyolbrzymienie. Nie jest to jednak gatunek, który nieść musi ze sobą koniecznie jakieś przesłanie. Nie musi także proponować czytelnikom żadnych rozwiązań pozytywnych. Tutaj głównym celem jest karykaturalne ukazanie postaci lub danego wydarzenia. Można zatem powiedzieć, iż istotą tego rodzaju gatunku jest naprawdę krytyczna postawa autora wobec opisywanej rzeczywistości, a także swoiste ukazywanie jej w krzywym zwierciadle.

Satyrę możemy podzielić ze względu na jej budowę. Wyróżniamy wówczas monolog, monolog ujęty w cudzysłów lub dialog. Istnieje również podział przez wzgląd na treść takiej twórczości. Wówczas wyróżniamy satyrę polityczną, literacką, przygodową, społeczno- obyczajową oraz filozoficzną.

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget