Dziki Polski Zachód

Ta karczma "Poltergeist" się nazywa, biorę areszt na was gringo!
Niezwykle inspirująca historia pojawiła się na łamach Interii - chodzi o miejscowość Panna Maria w Teksasie, do której to w pierwszej połowie XIX wieku sprowadził pierwszych osadników ze Śląska, ksiądz nomen-omen Moczygęba.
Historia rodem z Deadlans: Moczygęba sprowadził osadników, odprawił pierwszą mszę pod dębem w 1854 roku, by potem uciekać przed parafianami, którzy to chcieli go na tym dębię powiesić.
Praktycznie gotowy scenariusz, który można wzbogacić tylko o elementy z Deadlands, statystyki postaci i mamy Polski Dziki Zachód. Trzeba tylko przeczytać ten artykuł Ziemowita Szczerka
Więcej o Deadlands, można dowiedzieć się z Wikipedii, można zakupić stary podręcznik z MAGa, albo poczekać na wersję wydaną przez Gramela.

"W roku 1868, w pierwszy dzień świąt wielkanocnych, kiedy wszyscy z Panny Maryi byli w kościele, z rozmaitych stron zjechali się Amerykanie, w celu naigrawania, zaczepek, nawet i bitwy z Polakami. Wszyscy byli uzbrojeni, ale nikt z Polaków, bo któż się spodziewał, że trzeba będzie broń zabierać z sobą do kościoła. Po skończonem nabożeństwie Amerykanie rozpoczęli bitwę. Było ich pewno około 80 na koniach, oprócz tego ukazało się wiele rozmaitych kolasek, powozików, napełnionych paniami (ladies), które zdała przypatrywały się jak Amerykanie strzelać będą do Polaków. Walka rozpoczęła się naprzód od kamieni, Amerykanin strzelał z dubeltówki do polskich niewiast, stojących pod kościołem, ale mu pistony nie wypaliły".
 Pamiętniki ks. Bakanowskiego

Tagi:

Prześlij komentarz

Historia obłędna. Śląscy pistoleros:). Faktycznie, to by się dało żywcem inkorporować do RPG.

Mi do dzisiaj historie z Ameryk sprzed XIX wieku to kojarzyły się wyłącznie z Arciszewskim.

W oddziałach Unii i Konfederacji walczyło wg szacunków około pięciu tysięcy Polaków;-)

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget