Cezary Zbierzchowski [Pisarze o RPG]

Żałuję, że nie mogę udzielić odpowiedzi twierdzącej (czyli: tak, grałem wielokrotnie i uwielbiam to zajęcie), ponieważ, na dobrą sprawę, nie spróbowałem nigdy RPG; oczywiście wiem, czym są sesje, i mam dużo szacunku dla ludzi wspólnie kreujących rzeczywistość, sam jednak nie wszedłem do gry, prawdopodobnie z powodu - jakby to ująć? - nadmiernego indywidualizmu i przywiązania do słowa pisanego, do formy; kiedy coś wymyślam, znajduję się wyłącznie w SWOIM świecie i nie potrafię go współdzielić z innymi, dopóki nie zostanie skończony; tak było nawet w dzieciństwie, kiedy zabawy żołnierzykami z kolegami wydawały mi się nudne, nie podobały mi się ich pomysły - zawsze toczyłem wielkie bitwy sam;  być może do tej parateatralnej formuły, do swoistego performance, jakim jest sesja RPG, trzeba mieć bardziej otwarty umysł, na dodatek ukierunkowany na zabawę a nie na sztukę; kiedy skupiamy się na formie, na języku, a nie na przygodzie, kończy się swobodna gra wyobraźni, a pojawia się literatura; młodym autorom wydaje się czasem, że literaturą jest dowolnie opowiedziana historia, podróż z punktu A do punktu B, nic bardziej mylnego; literatura wymaga wielowątkowości, dystansu, precyzyjnej konstrukcji i, właściwie, jej pisanie nie jest zabawne; wyobrażam sobie, że z RPG jest zupełnie inaczej, tutaj głównym celem aktywności człowieka jest emocjonalne przeżycie "z pierwszej ręki", prawie takie, jak podczas egzotycznej wyprawy (tylko bezpieczniejsze); pisarze to raczej obserwatorzy-samotnicy, a gracze - jak mi się wydaje - to uspołecznieni uczestnicy; graczowi nie szkoda wydatkować energii na ulotne cele, ponieważ czerpie satysfakcję w czasie rzeczywistym, pisarz natomiast odsuwa swoją satysfakcję w przyszłość (do wydania książki), działa więc długofalowo.
Pozdrawiam i życzę udanych sesji!

Cezary Zbierzchowski 

[review](ur. 3 maja 1975 roku w Sierpcu) - polski pisarz, autor opowiadań i nowel fantastycznych. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu (profil matematyczno-fizyczny) oraz Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (praca magisterska z zakresu antropologii kultury). Pracuje w Warszawie, w firmie finansowej.
Debiutował w 2004 roku na łamach dwumiesięcznika "Ubik Fantastyka". Dwukrotnie wyróżniony przez redakcję "Nowej Fantastyki": w konkursie O. S. Carda za miniaturę Realis oraz w konkursie "Przestrasz siebie i nas" za opowiadanie Bestiariusz. Publikował na łamach "Nowej Fantastyki" oraz "Science Fiction, Fantasy i Horror", brał udział w antologiach opowiadań fantastycznych: Bez bohatera (Fantasmagoricon 2005) i Nowe idzie (Powergraph 2008). Pisze teksty krytyczne i publicystyczne dla sieciowego magazynu literacko-publicystycznego "Creatio Fantastica".
W 2008 roku nakładem Wydawnictwa Fantasmagoricon ukazał się debiutancki zbiór opowiadań Requiem dla lalek zawierający osiem tekstów, których akcja osadzona jest w wykreowanym przez autora świecie Rammy. Opowiadania Zbierzchowskiego charakteryzują się dużą różnorodnością formalną i tematyczną, łącząc w sobie elementy fantastyki socjologicznej, antyutopii, cyberpunku, horroru oraz fantastyki religijnej.[/review]

Prześlij komentarz

Jak dotąd chyba najciekawsza i najbardziej przemyslana odpowiedź jaka padła z ust(klawiatury) pisarza w ramach Twojego cyklu Przystojny Panie Adrianie.

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget