Software developer 01/2011

Pojawił się nowy numer Software Developer Journal, darmowego polskojęzycznego pisma przeznaczonego dla programistów i ludzi interesujących się branżą IT.

Numer szczególny, gdyż można w nim znaleźć kilka ciekawych artykułów, które mogą zainteresować Czytelników mojego bloga.
Jeden z nich to tekst o GameKit Framework, czyli jak sprawić by na iPhonie można było grać w sieci, kolejny wyjaśnia jak zintegrować własną aplikację z Twitterem poprzez xAuth.
W dziale Warsztaty znalazł się tekst omawiający historię systemów ASR (Automatic Speech  Recognition), czyli systemów rozpoznających mowę i z jakimi  problemami się borykają. Wspominałem kiedyś na blogu o grach strategicznych, w których komendy można wdawać głosowo. Zainteresowani powinni zdecydowanie ten artykuł przeczytać.

Kolejny artykuł jest już zdecydowanie dla graczy i jest w moim mniemaniu tekstem numeru. O ile Kinect świętuje sukcesy - 2,5 mln sprzedanych konsol w 25 dni, to chłopcy tańczący do telewizora na dworcu w Krakowie ubawili mnie do łez.
Nie tak dawno pojawiła się jeszcze jedna tendencja, by do gier zaprzęgnąć umysł człowieka (sygnały EEG) i tu firma Emotiv twierdzi, iż ich urządzenie pozwala rozpoznać 30 różnych wyrażeń, emocji i działań. Kto pamięta gry tekstowe z lat 80-90 ubiegłego wieku,  kojarzy zapewne te przykładowe komendy:
Graj mózgiem!
•   Push (pchnij)
•   Pull (pociągnij)
•   Lift (podnieś)
•   Drop (opuść)
•   Left (przesuń w lewo)
•   Right (przesuń w prawo)
•   Rotate right (obrót w prawo)
•   Rotate left (obrót w lewo)

Możliwe że już niedługo nie trzeba będzie ich wklepywać/ wybierać opcji kontrolerem. Wystarczy zachować trzeźwy umysł.
Zupełnie zaskoczyła mnie ilość gier wykorzystujących EEG i nie chodzi tu o prostego (Emoti)Ponga.
Zdecydowanie warto ściągnąć numer SDJ, choćby dla tego artykułu.

Ostatni artykuł dotyczy pośrednio tego co wczoraj pisał Andrzej Koloska na swoim blogu, czyli czy opłaca się robić gry na Iphone.

Od tego numeru pismo zagościło w mojej prasówce. Co i Wam zalecam.
W celu pobrania magazynu należy udać się na stronę SDJ  (i zapisać się na newsletter)

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget