Trwa sztorm rpg, czyli erpegoapokalipsa!

Dzisiaj Piotr Koryś na swoim FB poinformował o sprzedaży gry Dresden Files, posiłkując się danymi z samego źródła, czyli od Freda Hicksa* 
Przed chwilą dostrzegłem celny artykuł Garetha Michaela Skarki pt. Tabletopocalypse Now.


Zupełnie inaczej patrzy się na kwartalne podsumowania sporządzane przez ICv2 (staram się o nich informować, choć samego Internal Correspondence nie kupuję) kiedy zna się liczbę sprzedanych egzemplarzy.
Otóż, Dresden Files - gra, która znajduje się na piątym miejscu trzeciego kwartału 2010 sprzedała się w nakładzie ...kilku tysięcy.


Think about that for a minute. Sales of two rulebooks, totalling a little over 3,000 copies for the quarter…. is enough to make the Top 5 sales for the entire industry. 3000 copies used to be a solid initial order, not an entire quarter’s sales.
G.M. Skarka

Tym samym optymistycznie zerka się na sprzedaż polskich gier, których nakłady nie są/ były znów tak małe, a jednak sprzedały się. Porównując to z maksymą, mówiącą o tym, ile to lat jesteśmy za mieszkańcami Czarnego Lądu, wypada domyślać się że sztu/orm, który nas pogrąży, dotrze dopiero za jakiś czas.
Inna, inszość, że o sprzedaży u nas świadczą tylko podręczniki papierowe, bowiem płatne PDF pojawiły się nie tak dawno temu.


Wracając do tekstu Skarki, wspomina on o fuzjach sprzed kilku lat, które dziś wzbudzają sporo kontrowersji, czyli np. o CCP+White Wolf (MMORPG na podstawie sztandarowego produktu White Wolfa) lub licencja Atari na wykorzystywanie marki D & D. 
Jako wisienkę dorzucę pozwy: Palladium przeciwko Trion Worlds czy sprawa Games Workshop z Curse Inc, która szerokim echem odbiła się nawet na Strike to Stun.
Wszystko wydaje się świadczyć, że rzesza fanów RPG będzie kurczyć się, zasilając tym samym inne sektory rozrywki.

Now, imagine you’re Hasbro. You have total control of the rights to one of the most recognizable fantasy brands in the world. Will you a) leverage that brand online, where games like World of Warcraft and even fucking Farmville are making hundreds of millions per year, or b) stick with the traditional model, aimed at a shrinking market where 3000 copies per quarter means you’re a top-seller?
G.M. Skarka

Imaginujesz sobie Waćpan, taką scenę ?
Jesteś odpowiedzialny za Hasbro i wybierasz opcję zarabiania setek milionów rocznie, czy pozostajesz przy tradycyjnym modelu, sprzedajesz 3000 egz. na kwartał i jesteś top-sprzedawcą ?
Mistrz Gry: Co robisz?

Skarka to jeden z płodniejszych twórców RPG: autor, grafik, redaktor, publicysta, dystrybutor, producent etc. zaś Fred Hicks może być znany w Polsce z gry Kiedy Rozum Śpi lub FATE.


Tagi:

Prześlij komentarz

Mniam Durer. Widziałem to na żywo - robi ogromne wrażenie.

A nas wiedzie siedem demonów, co nami się karmią.

A ty, Borejko, jestes defetysta jak się patrzy. Zapomniałeś juz o maksymie klasyka, że im więcej się mówi o szturmie, tym większa szansa, że on zaistnieje?

Ja, ja, ja. Omlet. Jak Durer nie żyje. Chyba że Jeźdców widziałeś. A to w dobie różnorakich środków halucynogenych ogólnodostępnych możliwe. (heh)
Ja Piotr piszę o sztormie. Nie szturmie.

Tzn. proszę nie szaleć, wynik Freda jest naprawdę dobry (inna rzecz, ile czasu budowali fanbase i na ile popularne są powieści Butchera), ale uwzględnia zarówno sprzedaż detaliczną z konów, jak i staty sprzedaży do dystrybutorów (gdzie występują jeszcze zwroty).

Ciekawa pointa w kwestii Hasbro...

A to przepraszam.

Napisałem przecie "to" a nie "go" :D Chodziło mi o Jeźdźców, nie gnaty Durera.

GMS ma delusions of grandeur na temat tego jak wielkim powinno byc niszowe hobby zwace sie grami fabularnymi.

Ludzie o apokalipsie RPG'ow prorokowali od czasu kiedy TSR wymieklo po publikowaniu 10 settingow jednoczesnie. A to bylo w poznych latach 80-tych / wczesnych 90-tych.

Wiec wychodzi na to ze wietrzenia zaglady to nic nowego.

A 5K kopii Dresden Files to calkiem niezly wynik dla Evil Hata.

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget