Zabawy grup rekonstrukcyjnych w Polsce

Rano przyglądałem się zapowiedzi nowego filmu Uwe Bolla pt. "Auschwitz". Twórczość tego "rerzysera" ani mnie ziębi, ani grzeje. Parę godzin temu twitter Rafała Bryndala podaje mi wieść z TVN 24. Zaglądam, patrzę faktycznie - nie Portier, a TVN 24: "Zaangażowali dzieci do "likwidacji getta". 

Nie LARP "Menele", ani nie "Katastrofa samolotu". Nie jest to też Szkocja i Drama(t) w St Hilary's Primary School, czyli odgrywanie podludzi.
O co chodzi?
Dzieci zostaną spędzone na rampę, skąd pojadą do obozu zagłady - tak ma wyglądać "rekonstrukcja" scen likwidacji przez hitlerowców getta w Będzinie. Pomysł wywołuje protesty. - Może komuś wpadnie do głowy zabawa w krematorium - oburza się na łamach "Gazety Wyborczej" Jarosław J. Szczepański, prezes organizacji żydowskiej. Szef katowickiej gminy żydowskiej Włodzimierz Kac zapewnia jednak w TVN24: Mam pełne zaufanie do organizatorów.
Organizatorem inscenizacji jest Adam Szydłowski, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego i miłośnik historii, współtwórca Dni Kultury Żydowskiej w Będzinie. Stwierdza on na łamach dzisiejszej Gazety:  
Jest mi przykro, bo wiele już udało się zrobić dla zmiany mentalności mieszkańców, te działania edukacyjne już przynoszą efekty.
Jakie efekty mają przynieść stłoczone dzieciaki w wagonie ?

Podobnie jak w przypadku "odgrywania ról" w szkole w St Hilary nie zamierzam moralizować.
W moim mniemaniu pomysł jest znacznie bardziej kontrowersyjny etycznie, niż ten w Szkocji.
I nie wiem dlaczego takie inscenizacje organizowane są w Polsce.
Dla poklasku organizatora?
Bo naprawdę nie wiem.

Odtwarzanie roli ludzi pokrzywdzonych przez los, odtwarzanie tragedii lotniczych, odtwarzanie masowych mordów, jest czymś innym niż inscenizacja Grunwaldu, czy nawet zabawa w Konklawe.

Tagi:

Prześlij komentarz

Poczekaj Adrian, a zobaczysz na stronie IPN nabór aktorów do odegrania pierdolnięcia Tupolewa w glebę. Tak to już u nas jest, że polak lubi sobie powspominać tragedie w równym stopniu jak zwycięstwa. I nierzadko w sposób ekstremalny - zawsze wspominkom towarzyszy jakaś ekshumacja, wyciaganie brudów z teczek, happening-zupełnie-nie-na-miejscu, opluwanie jadem tych i owych czy malutki lincz. Taki kraj, taka karma.

@Qball

W rownym stopniu? Chyba zyjemy w roznych krajach.

Bolanda to jedyny znany mi kraik, ktory wieto odzyskania wlasnej niepodleglosci obchodzi na smutno i ponuro. Rzygac sie chce od tej calej martyrologii.

Tak jak onegdaj pisałem na Twitterze. Ubóstwiamy płakać. Niech za przykład posłuży Wielka Smuta. Rosjanie hucznie obchodzą wypędzenie "Panów" z Moskwy w 1612.
A czy ktoś wspomniał w 400 rocznicę o zajęciu Moskwy. I tu nawet nie chodzi o huczny spektakl medialny. Wstukałem w Google. Na pierwszych dwóch stronach nie uświadczysz informacji z mediów. Strony prywatne etc.

@Sedżaj - Racja. My bad, ale próbowałem nie wyjść na takiego zgorzkniałego gościa jakim jestem w rzeczywistości :)

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget