Synapse Roleplaying

Losowa ilustracja z podręcznika
Synapse to gra napisana przez Grega Christophera. W tamtym tygodniu udostępniono wersję beta podręcznika Character Creation. PDF liczy sobie prawie 300 stron w pełnym kolorze i jest darmowy. 


Wydawać by się mogło, że do 50 strony mamy do czynienia z typowymi rozdziałami opisującymi podstawy RPG, atrybuty i talenty, rasy etc. 
Dopiero w trzecim robi się ciekawiej - zapoznamy się już z projektowaniem kultury świata, w którym przyjdzie nam grać.
I tak przykładowo tworząc kulturę, mamy od 70 pkt do 140 do podziału, zależnie od konkretnego uniwersum. Synapse ograniczone jest tylko naszą wyobraźnią może to być: starożytność, średniowiecze, renesans, oświecenie, nowoczesny czy futurystyczny świat (na końcu jest sporo przykładów).

Atrybuty i talenty
Najsampierw decydujemy o ukształtowaniu terenu, mocy, lojalności (które z warstw społecznych są lojalne), ekonomii, stabilności danej cywilizacji, pozycji (np. enklawa lub kolonia), korupcji, technologii i populacji.
Określamy też działanie wojenne (jak często dana kultura uczestniczy w wojnach), przestępczość, seksualność (np. tradycyjna, represjonowana, celebracyjna), przemoc i traktowanie mniejszości.
Pozostaje określenia religii, rytuałów i ich audytorium, magii, edukacji, dziedzictwa, małżeństwa i ślubów.
Na samym końcu możemy jeszcze wybrać sobie naturalnego wroga i wynikające z tego doświadczenie lub doświadczenie danej kultury z konkretną umiejętnością.
Ten rozdział to właśnie najlepsza cześć gry! Przypomniał mi się zrazu equalizer światów cyberpunkowych jaki zaserwował przed laty Portal. Tworzenie światów zaproponowane poprzez Grega w całej swej rozciągłości ukazuje jak ów equalizer był ubogi.

W kolejnym z rozdziałów mamy do czynienia z doświadczeniem postaci, czyli jej dotychczasową historią i wynikającymi z tego kolejnymi cechami. Warto się przyjrzeć temu w szczególności jeśli dotychczas mieliśmy do czynienia z systemami  pokroju "...rzuć sobie na wiek, a potem na zawody jakie zdobyłeś..."

Rozdział Possessions to majątek, ekwipunek etc. Na dwudziestu stronach wrzucono do jednego worka i lasery i warhammery, jednak nie zabrakło też miejsca dla Mechów. Złoty podział. 20 stron na wszystkie światy.


Rozdział 9: Resolution Mechanics rozczarował mnie zupełnie. Mechanika od pierwszych akapitów zdaje się być podobna do tej znanej z produktów White Wolfa: "weź X kostek, przeturlaj i zlicz sukcesy".

 Synapse is at its core a roleplaying game, not a combat game.

Do 120 strony zapowiadało się naprawdę ciekawie (przynajmniej w polskojęzycznych grach nie uświadczysz podobnych rozwiązań), potem SS (Sztampa i Standard): umiejętności i ekwipunek i na koniec mechanika jak w Wampirze.
A szkoda.

Całości dopełniają dodatki: podstawy magii i moce magiczne oraz  analogiczny appendix dla wampirów. Potem przykłady ras, kultur i doświadczenia. Na końcu znajduje się przykład sesji, łącznie dodatki zajmują ostatnie 80 stron!

Od czasu Tibet RPG nie widziałem darmowej gry, która przykułaby na dłużej moją uwagę.

Autor jak sam przyznaje na RPGNet pracował na starym edytorze, więc layoutu jako takiego nawet nie ma, warto jednak grę ściągnąć i przejrzeć w szczególności rozdział dotyczący projektowania światów.
I koniecznie ilustracje, które wykonali ludzie z całego świata - większość z nich stoi na naprawdę wysokim poziomie.
Niektóre z nich mogłyby z powodzeniem  znaleźć się w podręczniku do PFRGP czy inszego D&D 4ed. Celowo zamieściłem tutaj jedną z nich, kto zechce, ściągnie i zobaczy.

Tutaj spis pierwszych sześciu rozdziałów (łącznie jest ich 9), które warto naprawdę warto przejrzeć, jeśli już nie przeczytać.
  1. Brain Chemistry (Attributes, Talents) 
  2. Biology (Body Characteristics, Racial Characteristics)
  3. Culture (Cultural Characteristics)
  4. Life Experience
  5. Personality (Motivations, Morality, Morality Types, Making Decisions, Motivation Boosts)
  6. Connections(Type Descriptions, Relationship Descriptions )
Blog projektanta Synapse
Forum (świeci jednak jeszcze pustkami)
Prześlij komentarz

Brzmi ciekawie. Pobiorę i zobaczę czy da się coś zgapić :D

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget