Atlantyda [Magazyn Razem 3 88 (47)]

Atlantyda to kolejna gra opisywana przez Jacka Ciesielskiego w Razem. Pełna nazwa tej gry brzmi The Atlantean Trilogy, ukazała się nakładem wydawnictwa Bard Games w 1984 roku. Rok później ukazała się druga edycja, zaś w 1995 roku pojawiło się jej wznowienie nakładem Death's Edge Games. Jej akcja rozgrywa się w tak fantastycznych krainach jak Atlantyda, Lemuria, Mu, Ys, zaś jej autorami byli Ed Mortimer, Stephan Michael Sechi, Vernie Taylor. Jak podaje RPG.Net gra w 80 latach była dosyć innowacyjna ze względu na magię i alchemię: Mysticism, Black Magic, High Magic, Low Magic, Divine Magic, Elemental Magic, Sorcery i Enchantment. Wtedy Atlantydę można było stosować jako suplement do D&D, AD&D lub grę samodzielną.

Marcowy numer Magazynu Razem  (3/88 47) przyniósł nam opis kolejnej gry, a zarazem jednej z pierwszych opisanych gier fabularnych w konwencji fantasy w Polsce - Atlantydy.

Atlantyda to kolejna gra opisywana przez Jacka Ciesielskiego w Razem. Pełna nazwa tej gry brzmi The Atlantean Trilogy, ukazała się nakładem wydawnictwa Bard Games w 1984 roku. Rok później ukazała się druga edycja, zaś w 1995 roku pojawiło się jej wznowienie nakładem Death's Edge Games. Jej akcja rozgrywa się w tak fantastycznych krainach jak Atlantyda, Lemuria, Mu, Ys, zaś jej autorami byli Ed Mortimer, Stephan Michael Sechi, Vernie Taylor. Jak podaje RPG.Net gra w 80 latach była dosyć innowacyjna ze względu na magię i alchemię: Mysticism, Black Magic, High Magic, Low Magic, Divine Magic, Elemental Magic, Sorcery i Enchantment. Wtedy Atlantydę można było stosować jako suplement do D&D, AD&D lub grę samodzielną.

W 2005 roku wydano kolejną adaptację Atlandydy (pod nazwą Atlantis: The Second Age) na mechanice Omni System - dostępna jest po dziś dzień w internetowym sklepie Drive Thru za kilka funtów. Na pierwszą edycje składały się trzy podręczniki: "The Arcanum", "The Lexicon" i "The Bestiary".
W roku ubiegłym gra otrzymała nowe życie, za sprawą Kickstartera i ukazała się kolejna jej wersja.
W momencie kiedy piszę te słowa trwa kolejna zbiórka pieniędzy, tym razem na dodatek pt.  Atlantis: Theragraphica (preview).

Gra praktycznie zapomniana, a nieznana w Polsce. Warto wspomnieć o dwóch rzeczach. Sam opis mobilizował do wprowadzenia alchemii do naszych zabaw. Zaś w kontekście historii hobby w Polsce Ciesielski interesujące może być, że już wtedy wspomina o rule playing (na rule paying przyszło nam poczekać jeszcze kilka lat, nie wspominając o niechlubnym, tegorocznym, polskim rape playing)
Może właśnie rule playing odstręczało jego od AD&D? Domniemywam jednak, że chodziło jednak o co innego. Czyli wizyty Ciesielskiego w Anglii i tamtejsza popularność Warhammera (o której to grze kolejnym razem).  

Pobierz PDF

Magazyn Razem  (3/88 47)


Adriano 'Borejko' Kuc

Bloger. RPG są moim hobby od 1986 roku, podobnie jak gry wideo. Moje teksty pojawiały się w magazynach hobbystycznych: Magia i Miecz, Portal, Kwarta; oraz serwisach internetowych m.in. Esensja, Histmag, Gadżetomania, Polygamia.

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget