Blog Day 2010

Swój pierwszy blog założyłem na Onecie, był to adres borejko.blog.onet. Obsługiwać się go dało tylko i wyłącznie pod IE. Potem była wyśmienita Opera (po dziś dzień!) i w międzyczasie rewolucyjna (po dziś dzień i jeszcze jeden dzień dłużej!) porterioblogosfierra. Z Opery, naprawdę dobrej platformy zrezygnowałem z jednego powodu - kompozycja layoutu jest w CSS, natomiast tutaj na Blogspocie w HTML. Łatwiej, prościej, przyjemniej modyfikować.
Porterrosferra nie pozwoliła mi zamieścić cyklu o handoutach do Dzikich Pól pt.: "Jak sobie przyprawić kutasa do czapki", więc mnie zbanowano.
Z czasów gdy bywałem na Operze pamiętam blogi: Drozdala, Sejiego i potem Krakonmana i Deckarda.
Jeszcze wtedy na Onecie królowały słitaśne rushoffe blogaski, a o grach fabularnych pisali w.w. (od czasu do czasu) plus pewnikiem kilka innych osób w innych miejscach.
Potem pojawiło się parę innych blogów, pamiętam też: Zwój ze Skellos Paladyna i Per mortis ad gloria oraz bliźniaczy, warhammerowy blog Wojtka Diechtara.

Znalazłoby się na pewno ich więcej, pewnie też kolejność mogła być inna. Jednak  te utkwiły mi szczególnie z tamtych czasów.

Miesięcznie pojawiało się łącznie na wszystkich tych blogach kilka wpisów: ciekawszych i mniej. Minął rok, pojawiło się kilkunastu innych blogerów piszących o RPG. Okazało się, że tych kilka wpisów pojawia się już tygodniowo, zaś sporo osób pisze stricte o grach fabularnych.
W tamtym roku pojawiło się ich jeszcze więcej, skorzystałem więc z tej okazji i stworzyłem agreagtor RSS, który potem przekazałem Magnesowi na Planetę i zlinkowałem z RPGBloggers Network. Dzisiaj w mojej paczce blogów (pobierz RSS) znajduje się ich grubo ponad setka.
Nie ma dnia abym nie otrzymywał z czytnika RSS około 8-10 wpisów dziennie.
Oczywiście Polska to odmienny kraj od reszty świata i gdy mamy do czynienia z odwrotem blogerów, u nas jest odwrotnie - wszyscy zaczęli blogować (a najlepiej to już o RPG). A na swiecie liczba blogerów spadła chyba o 1/4, jak informował dzisiaj Urbanowicz z Media Cafe Polska na Tok FM.
Reasumując: Tak łącznie to pewnikiem jest z ponad 6 lat blogowania, jednak tutaj zamieściłem swoje pierwsze wpisy 1 stycznia 2006.


Tyle.

Czas na celebrowanie piątej edycji Blog Day 2010!
Jej zasady są tak proste jak Piątkowej Piątki, która oczywiście wróci jak i Łapu Capu:

Zasady BlogDay 2010:

  1. Znajdź 5 blogów, które Tobie wydają się interesujące.
  2. Powiadom 5 innych blogerów, że zapraszasz ich do zabawy w BlogDay 2010.
  3. Napisz krótki opis polecanych blogów i zamieść link do nich.
  4. Opublikuj wpis w BlogDay (31 sierpnia).
  5. I użyj tagów BlogDay - link: http://technorati.com/tag/blogday2010 oraz linku do oficjalnej strony BlogDay: http://www.blogday.org
Jeśli miałbym polecić jakieś blogi o RPG i tylko o RPG, to wybór byłby niezwykle trudny. Pewnikiem byłyby to jednak:

Inspiracje Jeden z pierwszych blogów poświęcone retrogrom, ale i jeden z pierwszych multiblogów. Raczej każdy zna to miejsce, w przeciwnym przypadku powinien to czym prędzej zmienić. W W k3 wpisy dowiodą, że Koło fortuny wywodzi sie z dede, a pentagram z Klanarchii stosował Gygax. . Współtworzą go: Pan Ojciec Kanonik, Pan Albino i Pan Key-Ghawr.

Kurwidołek Furiatha Blog autora najlepszej polskiej gry fabularnej wydanej dotychczas w kraju Pana profesora RPG Michała "Furiatha" Markowskiego. Pisze rzeczowo, fachowo i na szczęście 95% wpisów dotyczy gier fabularnych. Niekiedy kontrowersyjnie, ale z sensem i składem. I wcale nie rzuca murwami. Popisywał się tylko.

Staszek o RPG Pana Staszka "Scobina" Krawczyka poznałem kilka dni temu, jest grzeczniejszy, niźli objawia to w swoich wpisach i komentarzach. Nie wypisuje odkrywczych rzeczy dla mnie jak np. seria Graj konwencją (brzmi jak Gang Olsena w deszczu ognia), jednak przydatne. Często ociera się o naukowy aspekt RPG, czyli badaczy, ludologów itp. niepotrzebne nikomu rzeczy, czyli każdemu kto umie turlnąć i dodać Siłę do Zręczności.

Zwój ze Skelos Pan Marcin "Paladyn" Roszkowski to człowiek, który tłumaczył składowe układanki WFRP PL, sporo tam nieświeżej pulpy, Conanów i Kanonów, heroizmów, Dzikości nie serca a Światów itp. A wszystko okraszone AP'ekami i wieloma rozsądnymi przemyśleniami dotyczącymi RPG.

Graj muzyką Pan Poeta Maciej Aureus Gajzlerowicz urzekł swoją histerią fundom. Ale zaskoczył też innowacyjnym pomysłem na bloga. Co prawda nie sądzę, aby można było znaleźć prostszy sposób na muzykę na sesji, niźli  Sourcetone Interactive Radio, jednak sam pomysł na bloga jest ciekawy i może nawet będzie komuś przydatny. Interesujące dla k5 - 2 osób. Bowiem k50+2 czyta blogi o RPG.

Jako bonus dorzuciłbym blog, który de facto blogiem nie jest, bo znajduje się w kociokuchennej portierrosferze, gdzie znajdziemy świetne przepisy na ogórki, ciasta marchewkowe Pana Lucjana, fotoblogi informujące o lekturach internetowych kota Filemona Red. Nacza., parytetowe wpisy Red. Działu RPG i  słuszne spostrzeżenia 40 milionów specjalistów od każdej dziedziny w tym i piłki nożnej.
Znaleźć tam można publikacje Pana Przemka "Zegarmistrza" Muszyńskiego. Niestety pisze on tam przemyślenia o grach fabularnych (o dziwo!), dotyczących gier takich troszkę zamierzchłych, ale piszę ze swadą, intrygująco, a niekiedy i inspirująco.

Z nadzieją pozostaje czekać jeszcze na jeden blog. Pana Radka Drozdala  Drozdalskiego.  Anonsował on o nim kilka dni temu. Ma zamiar pisać na Wordpressie wyłącznie o grach fabularnych, co może być samo w sobie ciekawe, bowiem nikt z eRPGowców nie czyta książek o których pisze Radek, nie słucha muzyki, a tym bardziej nie chodzi do kina na filmy, które mają premierę za oceanem.

Tagi:

Prześlij komentarz

Witam wszystkich z tej strony!
Bardzo miło was spotkać!
Postaram się udzielać :)
Cześć!
---
[url=http://akcesoria.do.pedicure.makijaz123.com/13/]akcesoria do pedicure[/url]

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget