Inspirujące bazy danych

W październiku
ubiegłego roku O.K.'a popełnił wpis And Now for Something Completely Different. Podsunął w nim myśl, by wykorzystywać profile zawarte na portalach społecznościowych (NK, Facebook), a i blogach (ośmieszających persony stamtąd)  w RPG jako bazę NPC, postaci drugoplanowych w grach osadzonych w współczesnych realiach.
Bez wątpienia to świetny pomysł.

Pisząc wczoraj o serialach wspomniałem Pierwszą falę i Dziwny traf. Pamiętam, że oglądając wtedy te seriale notowałem w zeszycie kluczowe sceny, by móc potem ułożyć scenariusz na kolejną niedzielę.
Dziś sprawa jest znacznie prostsza - wystarczy uruchomić jakąkolwiek bazę danych o filmach i takie streszczenia znajdziemy bez trudu.

Te bazy o filmach to niesamowite i nieprzebrane generatory fabuł i opowieści!
O tyle lepsze od generatorów oferowanych przez erpegowców, że są w jakiś sposób sprawdzone na ekranie.
Nie uświadczymy w nich błędów logicznych, czy braku spójności wynikających z losowego generowania przygody (chyba, że korzystamy z opisu naprawdę kiepskiego filmu klasy B).
Weźmy na ten przykład polskojezyczny Filmweb. Szukamy filmu, wybieramy gatunek, na ten przykład szpiegowski. I pierwszy, lepszy film z 11 strony: Charlie Muffin.
Thriller, którego akcja toczy się w czasach Zimnej Wojny. Charlie Muffin jest brytyjskim szpiegiem, pogardzanym przez szefów ze względu na swe robotnicze pochodzenie. Zostaje mu przydzielone zadanie ochraniania wysokiego rangą członka KGB, Valerego Kalenina, który zgodził się przejść na stronę wroga. Charlie odkrywa aferę, w którą zamieszany jest nie tylko radziecki, ale i brytyjski wywiad.
Proste? Charliego Muffina zastępujemy grupą Badaczy Tajemnic. Ich celem jest ochrona agenta KGB Kalerina. Dalej postępujemy wg. własnego widzimisię.
Afera ma na celu zdyskredytowanie premiera konkretnego kraju? Kalerin porywa jego żonę, Badacze muszą opowiedzieć się po stronie Kalerina lub machlojek dwóch wywiadów?
Radziecki i brytyjski wywiad ukrywa tajne informacje o krypteksie i innych teoriach spiskowych rodem z Dana Browna? A może o starym porcie Innsmouth w Massachusetts, odizolowanym od świata?

Skoczmy do seriali SF, wylosowałem nieznany mi Kyle XY. Konwencję zmieniać możemy przecież dowolnie.
"Kyle XY" to historia nastoletniego chłopaka, który pewnego dnia budzi się nagi w lesie. Podczas samotnej wędrówki po centrum pobliskiego miasta zostaje zatrzymany przez policję. Chłopiec nic nie pamięta, nie potrafi nawet mówić. Jest bezbronny jak małe dziecko. Zostaje wysłany do ośrodka dla nastolatków, gdzie dostaje imię Kyle. Gdy u Kyle'a zauważono brak pępka, dyrektor ośrodka kontaktuje się z psychologiem - Nicole Trager. Postanawia ona zabrać go do swojego domu. Chłopak prezentuje niezwykłe zdolności, których nikt nie jest w stanie wyjaśnić. W trakcie badań tomograficznych okazuje się, że mózg Kyle'a wykorzystuje 100% swoich możliwości. Rodzina Tragerów myśli, że z każdym dniem poznaje coraz lepiej Kyle'a. Jednakże tajemnica go otaczająca dopiero zaczyna się ujawniać
Drużyna wraz z BG stara się rozwikłać tajemnicę pochodzenia chłopca. W konwencji super hero wszystko jest chyba jasne, wystarczy dodać jakiegoś antagonistę.
W CP2020 mógł być "wyhodowany" przez którąś z korporacji do zadań specjalnych, równie dobrze może być "żołnierzem uniwersalnym".
Przenosimy chłopca do dark fantasy WFRP i mamy jak nic Trzewikowy Saxendorf. Tam nasz BG miał zaszyty brzuch, tu nie ma pępka.

Weźmy gatunek filmu historycznego i np. znany chyba wszystkim Aguirre, gniew boży, Herzoga.
Peruwiańska dżungla. Wilgoć. Ciężkie powietrze z trudnością przechodzi przez krtań. Wszechogarniająca, tropikalna dzikość: przyrody i tubylców. Strach. Lope de Aguirre - zuchwały, okrutny i zdradliwy XVI-wieczny hiszpański konkwistador miał tylko jedno pragnienie - odszukać mityczne, okryte legendą i grozą - złote Eldorado. Tysięczne trudności, niewykonalne zadania i przeszkody nie do przebycia. Wszystko to staje na drodze Aguirre, który nie wierzy jednak, by cokolwiek mogło nie dopuścić dorealizacji jego idee fixe. A jego idea jest silniejsza od ludzi, którzy mrą od chorób i zmęczenia, od dżungli, zatrutych strzał tubylców, które wylatują zewsząd, od zdradliwej rzeki i zawiści hidalgów. Silniejsza, ale tylko do pewnego progu, dawno już powyżej normalnej granicy ludzkich możliwości i wytrzymałości. W peruwiańskiej dżungli w ekstremalnych warunkach Herzog filmował wyprawę hiszpańskich konkwistadorów poszukujących złota Eldorado, ryzykując majątkiem, życiem ekipy i swoim własnym.
Połączymy to z Arciszewskim i mamy doskonałą przygodę w Dzikich Polach. W WFRP Peru może zastąpić Lustrią. W KC wyprawa na inny archipelag. Reszta znajduje się już w opisie: zatrute strzały, choroba, zmęczenie i do tego zuchwały, okrutny, zdradliwy ogarnięty manią konkwistador.
Proste?

Za mało filmów na Filmwebie? Stopklatce? 
Zaglądamy na IMDB.
W ten sam sposób zapewne można postępować ze streszczeniami książek, opowiadań etc.

Ilustracje i opisy: FilmwebPrześlij komentarz

Hmmm, jak dla mnie jeszcze lepszym źródłem jest TV Tropes ( http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/HomePage )- nie dość, że mają niesamowitą bazę klisz i zabiegów fabularnych wraz z workami przykładów, to jeszcze wszystko świetnie połączone siecią linków, dzięki czemu można od razu znaleźć elementy podobne/pasujące. Polecam!

Fakt. To dobra strona. Zasiedziałem się kiedyś tam.

Czy to ja mam jakiegoś dziwnego wirusa, który każde mi ruszac myszką na twojej stronie, czy to jest jednak po twojej stronie. Czytając tekst, zmuszony jestem machać myszą, gdyż w przeciwnym wypadku uruchamia mi się jakiś taki czarny ekran z informacją o niby jakimś tam oszczędzaniu energii. :) Kampania społeczna panie czy zwykły dowcip?

Powiem Panie Redaktorze (heh) że było już w templatce. A nie zastanawiałem się czy komuś przeszkadza. Ale skoro tak postaram się usunąć.
PS. Choć mógłbym podciągnąć pod kampanię społeczną, byłbym trendy.

Ależ nie ma parcia panie Prezesie. Jak to mówi się wśród legitymaciarzy - wolnoć Adrianie w swoim wigwamie. Z ojcostwem się nie narzucam, więc tym bardziej przeciw aborcji na templatce jestem.

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget