23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Corocznie w dniu pogromcy smoka (ale nie lochów) odbywa się Światowy Dzień Książki.
W tym roku po raz pierwszy Polska uczestniczy w konkursie na Europejską Nagrodę Literacką.
Przepaść jaka dzieli literaturę od gier fabularnych jest ogromna, ot kilka wybranych akcji: „Moja pierwsza książka”, „Mistrz Promocji Czytelnictwa” i „Tydzień Bibliotek”, „Lubię czytać”. 
Ostatni raz pamiętam, że MAG przekazywał darmowe egzemplarze gier fabularnych do bibliotek.
W tamtym roku jeszcze miałem ochotę śledzić, które z wydawnictw RPG uczestniczą w tym wydarzeniu. Dziś już jakoś... się mi nie chce.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964  tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.

Prześlij komentarz

"23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich"

No, to trzeba to uczcić zassaniem jakiegoś nowiutkiego podręcznika z chomikuj.pl czy podobnego serwisu...

Lepiej jakiegoś pakieta z torrentów Zbyszku np. z całą biblioteką AD&D.
Ja sobie zafundowałem "Młodzika" Dostojewskiego.

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget