Paranoia [Magazyn Razem 8-9 89]

Paranoia i Toon to gry przez wiele osób w kraju darzone sentymentem, bowiem to pierwsze dwie humorystyczne RPG opisane w Magii i Mieczu. Mało kto jednak pamięta ostatni odcinek rubryki Ciesielskiego Gra fantazji, w Razem w którym omówił właśnie grę Paranoia, wydaną wtedy przez znaczącego gracza na rynku gier fabularnych West and Games.

Paranoi  polskim graczom przedstawiać nie trzeba, informacje o niej zawarte są na polskiej Wikipedii, a jeszcze więcej znaleźć można na jej angielskojęzycznej wersji. Ostatnim wydawcą był Moongose Publishing (Paranoia 25th anniversary edition 2009 r.).
Cenzura w kraju upadała już w tym momencie, a sama Paranoia nie miała tak jasnych przesłanek co do ustroju panującego u nas jak miało to miejsce w grze Traveller 2300 AD. "Zapobiegawczo" Ciesielski dodał na końcu informację, że gra jest "niepedagogiczną".

O skali popularności gier fabularnych w tamtych latach świadczyć mogą listy nadchodzące do redakcji różnorakich pism. Obecność RPG na konwentach etc. etc.

Pobierz tekst Jacka Ciesielskiego Gra Fantazji 8-9/89 

Prześlij komentarz

A próbowałeś skanować "na raty", i później złożyć to w jakimś programie graficznym?

Tak zrobiłem Omlet ten text cwicze

Wiesz że nie zauważyłem linku do pobrania pliku? :-)
PS. Czy na Box.net pokazuje ilość pobrań? Szukam jakiegoś miejsca gdzie mógłbym wrzucić swoja grę i wiedziałbym ile osób ją pobrało. Na razie nic nie znalazłem.

Tak box pokazuje ile było pobrań.

Kurfens, system lipny, ale dla samej maniery opisowej Ciesielskiego warto to znać. Ech, kawał czasu minęło.

Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga. -

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget