20 rocznica nalotu na Steve Jackson Games

Dwadzieścia lat temu (1 marca 1990 roku) służby specjalne USA przeprowadziły operację "Operation Sundevil" w trakcie której najechano biura znanego wydawnictwa Steve Jackson Games. W skrócie operacja miała na celu rozprawienie się z nielegalną działalnością hakerów komputerów. Służby specjalne przeszukując dom jednego z pisarzy pracujących dla SJG zarekwirowały podręcznik do gry fabularnej GURPS Cyberpunk, który określono jako "podręcznik przestępczości komputerowej".
Wokół tego zdarzenia powstało sporo nieporozumień, absurdów i plotek, rozwianych w kolejnych latach -  na stronie SJG można znaleźć nawet The top ten media errors about the SJ Games raid (pasjonująca lektura).

To wydarzenie miało jednak bardzo pozytywny skutek - utworzono Electronic Frontier Foundation. 
EFF to działająca po dziś dzień organizacja pozarządowa mająca na celu walkę o wolności obywatelskie: prawo do anonimowości, prywatności i wolności słowa w elektronicznym świecie.
GURPS Cyberpunk ukazał się jeszcze w 1990 roku, a po dziś dzień doczekał się  edycji i licznych dodatków.
Tak oto gry fabularne przysłużyły się do freedom of bitch speech w internecie
Wiecej informacji i linków znaleźć można w tych miejscach:
Źródło: SJ Games 
Ilustracja:Wiki
Tagi:

Prześlij komentarz

Hehe. To jak circa 30 lat temu FBI wjechało do TSR-u i siedzieli tam ponad miesiąc. ;)

Niezły numer. Nigdy o tym nie słyszałem.

Absurdalna historia...

Nawiasem mówiąc, w artykule do którego linkujesz jest wprost napisane, że cała awantura nie miała nic wspólnego z "operacją Sun Devil".

Ja też pierwsze słyszę. Fajnie byłoby zrobić jakieś zestawienie różnych nieporozumień związanych z naszym hobby. Mogłoby się czytać równie zabawnie :D

Absurd rodem z MP. Tutaj nalot był na "podręcznik przestępczości komputerowej" w innych przypadkach podręczników fantasy mamy do czynienia z "Grimuarami Czarnej Magii" etc. W tym przypadku jednak cała afera miała jakiś wpływ pozytywny .Utworzono EFF.

Heh pisałem o tym jeszcze bodaj w magisterce :). Faktycznie, 20 lat temu to było, jeez, czas leci

O proszę. W magisterce. A jakiż jej temat?

Najśmieszniejsze jest to - że czytając te 10 nieporozumień - widać iż tak naprawdę sprawa nie miała nic wspólnego w ogóle z RPG - jednego z pracowników podejrzewano i "hakerstwo" :D i tyle. A reszta to pewnie szum medialny dziennikarskich hien szukających sensacji.

Też o tym nie słyszałem do tej pory - a szkoda - należałoby publikować do publicznej wiadomości takie "eventy" XD Po pierwsze - w celach edukacyjnych (czyli jak państwa potrafią bez ważkiego powodu ingerować w prywatność obywateli; gościa tylko "podejrzewano" - nikt nie miał twardych dowodów - miano nadzieję je znaleźć w nalocie choć z logicznego punktu widzenia nie było ku temu żadnych przesłanek) - a po drugie - DLA PRZESTROGI:

Chcesz grać w RPG? Dobrze się zastanów - bo w każdej chwili możesz zostać oskarżony o:
- satanizm
- cyberterroryzm
- demoralizację
- socjopatię
;-)

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget