Preview renowacji Monstrum - gry planszowej z 1987 roku.

I kolejny prezent świąteczny! Po artykule Fantasolo, ale nie solo  tym razem jest to gra od Jacka z Wrocławia.

Niektóre z wpisów na moim blogu zdają się żyć wiecznie (heh). Tak jest np. z Historią gier fabularnych w Polsce do 1995, sprzed dwóch lat. W listopadzie tego roku Jacek obwieścił w komentarzach, że zajmie się renowacją gry planszowej Monstrum z Razem. Otrzymałem już od Niego instrukcje oraz karty. Przyznam, że ni w ząb nie pamiętam już tej gry - wyszła przecież 22 lata temu, w 35 numerze tygodnika Razem. 
Po świętach odświeżona gra ma być gotowa, jednak chciałem poprosić Was o uwagi odnośnie kart i planszy do gry. Dzięki temu Jacek będzie mógł nanieść jeszcze jakieś poprawki.
Naprawdę liczę na Waszą pomoc i z góry dziękuję za nią.
Dziękuję również Jackowi, że miał ochotę zająć się tak żmudną pracą.
Kliknij na obrazek, aby go powiększyć.

Prześlij komentarz

Fajna czcionka:)

Miałem ta grę w wersji w niebieskim pudełku. Świetna, z niezłymi ilustracjami potworów, itp. Fajnie, że będzie remake.

Borejko, ponownie najlepszego w Nowym Roku życzę, mniej nerwa na obszczymurów i ogólnego czil ałt. ;) Acha, dzięki za pimp kilka postów wcześniej.

Pozdrófka+1!

@anonim: Czionka jest oryginalna z tego co pamiętam.
E tam nerwa. Dzieci trzeba bić po prostu jak mawiał Marek Jurek.

Kształt napisu "Monstrum" jest oryginalny, podobnie jak zawartość kart i wygląd pól na planszy. Sama plansza została nieco zmieniona. Poprzedniczka miała nieco bardziej urozmaiconą kolorystykę - autor/grafik wykorzystał kilka odcieni i intensywności kolorów (żółtego i zielonego) na właściwych polach - mogę spróbować dodać podobny efekt, choć przedłuży to nieco etap "produkcyjny". Dodatkowo usunąłem dwie literówki w nazwach pól i dodałem dwa pola na karty spotkań i kartę Monstrum, która pojawia się od czasu do czasu w czasie gry obok planszy. Reszta napisów wykonana już dostępną na rynku czcionką.

Będzie mi niezwykle miło usłyszeć Wasze opinie i ewentualne uwagi, czy sugestie, by gra nabrała wyjątkowego wyglądu końcowego. Gdy ten etap przygotowań zostanie zakończony gra zostanie opracowana jako plik zawierający trzy plansze formatu A3 do wydrukowania i przygotowania we własnym zakresie (będzie wymagała pocięcia i złożenia kart, podobnie jak oryginał).

Tła żeby nie było czarnego bo zajadę drukarkę!

Zakładam, że masz w domu do dyspozycji drukarkę A4. Druk i tak mija się z celem - plansza wygląda lepiej i zapewnia lepszą "grywalność" w większym rozmiarze - z matrycy formatu A3. Plansza już i tak została pomniejszona względem oryginału, więc kolejne pomniejszenie może nie dać fajnego dla oka efektu. Matryca kart też jest formatu A3, by zachować oryginalną wielkość kart z "Razem".

Przygotowanie białej wersji planszy nie jest oczywiście problemem, ale wydaje mi się, że odżałowanie tych paru złotych na druk w formacie A3, w firmie z odpowiednim sprzętem i na odpowiednio grubym papierze da najlepszy z możliwych efektów.

Dziękuję jednak za tę uwagę - dodam odpowiednią wersję planszy oszczędną w kolory tła.

Ja chętnie zamówiłbym Monstrum gotowe i wydrukowane. Jak znam życie i punkty kserograficzne, będę musiał chodzić po kilku żeby osiągnąć porządny efekt. Będzie istniała taka możliwość?

Może to dziwnie zabrzmi, ale ujrzawszy wreszcie po tak wielu latach miniaturkę planszy głównej, zamiast się ucieszyć o zgrozo natychmiast poczułem, że coś jest nie tak... Z jednej strony może to efekt gry wyobraźni, który np. zna pewnie wielu dawnych użytkowników komputerów 8-bit, gdy uwielbiane ongiś gry gdy zachowały się w pamięci jako bajecznie kolorowe i w wysokiej rozdzielczości, a po wielu latach po uruchomieniu na emulatorze nastąpiło nawet niemałe rozczarowanie. Z drugiej, aż znowu poszukałem w sieci i dowiedziałem się (ten wątek ;), że jednak rzeczywiście kolorystyka uległa poważnej zmianie. Jak więc to wyglądało naprawdę? :(

Wiem z doświadczenia, że kolorowe skany czasem naprawdę diabelnie ciężko się obrabia, a i licho wie, jak to wyglądało w realu, a jak zostało zniekształcone przez ówczesny proces druku... No ale... Nie wiem, może po prostu umieściłbyś kiedyś gdzieś oryginalny skan planszy głównej? W końcu to chyba nie jest jakaś wielka tajemnica... :(

Mi się wydaje że Monstrum z Razem podobnie jak i inne kokosbiznes (czy coś takiego) miałem w wersji czarnobiałej. Ale mogę sie mylić. Sporo lat upłynęło.

Plansza do Monstrum była kolorowa. Jedyne co zrobiłem, upraszczając sobie nieco życie, to to, że na zielonych i żółtych polach nie dodawałem rozcieńczeń koloru, które mogły wynikać zarówno z płowienia gazety, możliwości ówczesnego druku i usunąłem z nch białe fragmenty (bez koloru), by pola były jednolite kolorystycznie. Na dwóch, czy trzech polach były dwa-trzy odcienie zieleni/żółci.

Tak jak zauważyłem wyżej, jest to uproszczenie, ale naprawdę nie odbiegłem specjalnie od grafiki oryginalnej - wszystkie czarne elementy (rysowane, jak sądzę, tuszem przez grafika), a także pola "czarno-białe" są zachowane zgodnie z oryginałem.

Poprawkom "treści" uległy dwa opisy pól, na których były ewidentne literówki.

Oryginalna plansza była kwadratowa, z wąską czarną obwódką i małymi odległościami między polami. Może po prostu nadmiar czarnego wokół powoduje mylne wrażenie...

Wrzucę zdjęcie starej planszy jak dotrę do domu.

Obiecane zdjęcie z oryginalną planszą:

http://img94.imageshack.us/img94/7572/monstrumplansza.jpg

Miałem problemy z komputerem i chwilę zeszło zanim wrócił do pełnej sprawności.

Dużo nie widać, ale zapowiada się nieźle!

To zdjęcie oryginalnej planszy z "Razem" a nie gotowego wydruku nowej... Umieściłem na życzenie @Binara. Może @Binar pamięta planszę w takiej formie, jaką miał @Ojciec Kanonik. Ja przyznam się szczerze nie trafiłem (ani nie pamiętam) innego wydania "Monstrum" niż to w "Razem", ale może się okazać, że trzeba będzie dopisać coś do chronologii wydawania gier w Polsce :)

Nowa plansza pójdzie do druku w wersji czarnej i białej i zobaczymy jak się będzie prezentować.

Ups. Jak już pisałem kompletnie nie pamiętam tego.
No a kiedy właściwie zobaczymy już całość?

Pewnie za jakiś czas. Dostałem trochę uwag krytycznych odnośnie nowej wersji planszy od @Binara, więc postaram się je uwzględnić i zrobić planszę jeszcze raz, by przybliżyć ją wyglądem do starszej wersji.

By nie było bardzo tajemniczo - uwagi dotyczyły kolorystyki na polach planszy. Kolega @Binar uznał, że uproszczenia w nowej wersji idą za daleko i trzeba zróżnicować odcienie żółci i zieleni występujące na planszy, by przypominała ona swój pierwowzór z "Razem". Zmienię także nieco położenie pól względem siebie, bo takie "rozstrzelenie" ich najwyraźniej nie przypadło Wam do gustu.

Dlatego też - prace przeciągną się jeszcze trochę. Będę dawał znać jak się posuwają.

Ma ktoś reguły? Z chęcią bym pograł, w tym momencie czekamy jedynie na odpowiedniejszą szatę graficzną. Obecna w żaden sposób nie przeszkadza w graniu a jedynie brak reguł sprawia że nie możemy już teraz cieszyć się rozgrywką

instrukcja - posiada ktoś? To ostatnia rzecz którą potrzebuję żeby zagrać w tą grę

No cóż Jacek się nie odzywa.

http://planeta.wieza.org/preview-renowacji-monstrum-gry-planszowej-z-1987-roku/

znalazłem tu informację o dostępnej instrukcji, może mnie ktoś pokierować gdzie ją odnajdę?

http://www.box.net/shared/iehesqp6zs Mam tylko nadesłaną wersję reguł podstawową napisaną przez Jacka.
Jeśli nie zapomnę napiszę do Niego co tam słychać z wersją finalną.

Dzięki wielkie :)

Odzywam się po dłuższej chwili nieobecności... Praca nad Monstrum nie została zaprzestana. Wręcz przeciwnie. Za planszę wziął się Binger, co zaskutkuje niewątpliwie dużo lepszą jej wersją niż ta, po moich uproszczeniach. Stąd też nie śpieszyłem się z wysyłaniem mojej wersji do Adriana (Borejko).

Ponieważ plansza jest obecnie w rękach prawdziwego fachowca, który dba o każdy detal i pragnie oddać w Wasze ręce grafikę zgodną z oryginałem, musimy się jeszcze uzbroić w cierpliwość. Widziałem już kilka drobnych próbek i muszę powiedzieć, że Binger jest świetny w tym co robi.

Przepraszam, że nie odzywałem się w sprawie reguł, ale dopiero teraz zobaczyłem, że było na nie zapotrzebowanie. Nie mam innej wersji niż ta spisana kiedyś przeze mnie do kajetu (i wysłana w PDFie do Adriana). Oryginał reguł był na odwrocie kart do gry, a te zostały przeze mnie przeklejone na karonik i tym samym instrukcja zaginęła w pomroce dziejów.

A czy pamięta ktoś tę wersję gry monstrum?
http://hosting-zdjec.pl/images/42monstrum.jpg
jak widać na zdjęciu była ona sprzedawana w niebieskim pudełku z jednonogim stworem na obrazku.

Plansza miała trochę inny kształt - były odstępy między poszczególnymi terenami

http://hosting-zdjec.pl/images/83monstrum2.jpg

No i karty przedmiotów, artefaktów były w kolorze trochę lepiej pokolorowane od tych z razem.

http://hosting-zdjec.pl/images/98monstrum4.jpg

Pamięta ktoś to wydanie?

ja pamietam takie wydanie( i tylko takie jest mi znane) w pudełku, kolorowe karty i plansza inna niż z Razem. prezentowane zdjecia wydania w pudełku mi sie nie wyswietlaja. ale pamietam ze grałam w nią intensywnie lata temu. w najbliższych dniach przeszukam dom moze gdzies jeszcze jest!!!! pozdrawiam

A z jakiego miasta jesteś? Jeśli z Krakowa i znalazłbyś to swoje wydanie to ja z wielką chęcią mogę zeskanować a następnie wrzucic tutaj żebyśmy wszyscy mogli się nacieszyć tą wspaniałą grą.

Czekamy, czekamy i chyba się nie doczekamy. Jak kupię na allegro to zrobię skan i wrzucę linki tutaj ale z tego co widzę to temat zapomniany i ktoś nawet dodał do niebezpiecznych stron??!!

A ktoś to robi z premedytacją raz tą raz tamtą zazwyczaj ciekawe wpisy zaliczane są niebezpiecznych stron. Po 90 dniach zazwyczaj wszystko wraca do normy.
Zapytam Jacka via mail.

Czekamy dalej. Chyba szybciej będzie kupić na allegro wersję pudełkową i wrzucić tu skan.
Co prawda pojawia się ona raz na pół roku ale to i tak lepsze niż czekanie i brak pewności czy kiedykolwiek zobaczymy tą renowację.

A czekamy już prawie 2 lata bo od października 2009...

Ja niestety na to nie mam żadnego wpływu.

Witam. Jeśli ktoś jeszcze śledzi ten temat - jestem twórcą dodatków autorskich do Magii i Miecz i w ramach wprawki/rozrywki zrobiłem pełny retusz pudełkowej wersji Monstruma - link to:

http://www.gamekeeper.offnet.pl/forum/viewtopic.php?p=82004#82004

Jeśli ktoś ma skany gazetowe wersji gazetowej to pewnikiem też w niej pogrzebię trochę. Ewentualne podziękowania możecie picać na forum MiM ;). Pozdrawiam serdecznie, Callel

Mail na który wysłać skany z gazety to: ksiazki10@yahoo.com.

http://i.imgur.com/iO2Wi.jpg

doczekaliśmy się. Nareszcie :D wielkie brawa dla tego Pana

A ja bym prosił super, te wymiary kart są oryginalne? Czy trzeba coś skalować? Jak można to prosiłabym jeszcze o skan reguł gry - w planszowej były inne niż te w wersji gazetowej.

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget