Historia RPG w Polsce: Magazyn Razem 11/86W listopadzie 86 roku w moim domu znalazł się jedenasty numer miesięcznika Razem. W dziale "Wszystko gra" Jacek Ciesielski opublikował pierwszy artykuł na temat gier fabularnych w Polsce (można się z nim zapoznać klikając w poniższy obrazek), powierzchownie omawiając samą zabawę.

Od tego momentu Jacek Ciesielski przez szereg lat na łamach Razem propagował RPG, prezentując między innymi takie gry jak: Warhammer Fantasy Role Playing, Atlantyda, Call of Cthulhu, Traveller, Transformers itp.
W 1988 roku na łamach Razem opublikował artykuł: Fantasolo, ale nie solo, za sprawą którego można było z gry paragrafowej stworzyć prostą grę fabularną.

Warto wspomnieć, że sam Jacek Ciesielski jest autorem samej nazwy gra fabularna, o czym wspominał w wywiadzie udzielonym Tomaszowi Kreczmarowi (opublikowanym na łamach Magii i Miecza w maju 2001 roku )
MiM: Z ankiet przeprowadzonych przez niektóre pisma z branży RPG wynika, że około 30% graczy dowiedziało się o grach fabularnych z pańskich artykułów w magazynie "Razem". Można powiedzieć, że był Pan prekursorem gier fabularnych w Polsce. Skąd wziął się pomysł przybliżenia tego rodzaju gier Polakom?
Jacek Ciesielski: W odróżnieniu od wielu osób, które dziś zajmują się grami fabularnymi i tylko nimi, interesowałem się przede wszystkim innymi grami, a grami fabularnymi przy okazji. Pomysł wziął się stąd, że te gry były za granicą, a nie było ich w Polsce. Wiedziałem, że stanowią duży rynek; że jest wiele osób zainteresowanych, że się sprzedają, że jest cały ruch wokół Role Playing. A z drugiej strony w Polsce zero informacji, bądź znikome. Tak powstał pomysł opisania tych gier. Zabrzmi to może nieskromnie, ale jestem autorem nazwy: gra fabularna. Wydawało mi się, że nazwa RPG lub ROLE PLAYING GAMES będzie zbyt obca. Myślę, że gry fabularne dość trafnie oddają idee.
Więcej na temat historii polskich role playing games, do 95 roku zamieściłem w wpisie dotyczącym historii polskich publikacji dotyczących gier fabularnych.


Tagi:

Prześlij komentarz

Wieklie dzięki za to Borejko, nigdy nie miałem okazji na przeczytanie tego artykułu! (Pewnie dlatego, bo szedłem w tamtym roku do klasy pierwszej szkoły podstawowej ;))

Powrzucam i inne jak się iporam z blogaskiem.

Ja już byłem w 3 klasie! ;) Mieliśmy oraz imperialistyczny Dungeon!. Ten art pamiętam - nie wiedziałem o co lotto, ale mnie wkręciło. Starzy prenumerowali Razem (były chyba dwa rodzaje) i Fantastykę.

Pozdrufka!
JfO

My mieliśmy już w domu Nikotynowe Dziewczyny i tłumaczyliśmy teorię GNS.

Poprawka. Wywiad przeprowadzony byl przez Naczelnego "Fanzinu Ksiegarni u Izy. K6" Jako, że nasza księgarnia już padła a wraz z nią i K6, ten dość ciekawy wywiad sprzedany został do MiMa. W każdym razie to nie T.Kreczmar rozmawiał z Ciesielskim.

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget