Czy fantasy lub gry, mogłyby zapobiec wydarzeniom w Fort Hood?

Przyznam szczerze, że na takie strony nie zaglądam zbyt często, a o książce Ethana Gilsdorfa Fantasy Freaks and Gaming Geeks... tylko słyszałem (swoją drogą tylko naukowcy mogą wymyślać tak długi tytuł do pisania o takich rzeczach)."Każdego ranka przychodził do mnie na kawę i ciastko"
Punkt zaczepu stanowiło pytanie na łamach Psychology Today, takie jak w nagłówku tego wpisu - dotyczył w jakiś sposób mojego hobby i nie był w stylu absolutnego hitu Radia Zet (Set): "Teksańska masakra w Fort Hood".
Zaciekawiło mnie takie podejście do sprawy, bo zazwyczaj w mediach spotykamy się  z dociekaniem w jakie gry grał morderca i czy azaliżby nie było to GTA.

Major Nidal Malik Hasan zapewne wyładował swój gniew w strzelaninie, do jakiej doszło w Forcie Hood, jednak czy mogłoby być inaczej gdyby grał ? Czy doszłoby do tej tragedii, gdyby rozładowaływał emocje jakimś grami FPS, lub D&D?
Mogłoby do takiej tragedii jednak nie dojść...
Takie właśnie pytanie zadaje pytanie Gilsdorf...


Gry RPG dają nam możliwość podjęcia decyzji w kontrolowany sposób, pozwalają na podejmowanie dylematów moralnych, dają upust naszych emocji, sfrustrowania, a więc częściowo lub w jakiś sposób pozwalają doświadczyć katharsiss - tu celowo pomijam mrok, zUo i WoD, bo oni nie mają katharsiss, tylko gdy śpią...

Rzecz nie dotyczy tylko gier fabularnych, a ich szerszego spektrum począwszy od pchełek (kto to jeszcze pamięta...), skończywszy na skomplikowanych grach fabularnych wykorzystywanych np. w instytucjach rządowych - spłycając mają na celu wybór najkorzystniejszych decyzji np. w trakcie konfliktu zbrojnego, czy politycznego etc.

Tak na marginesie całej tragedii.
Do wszystkich informacji zbieranych o nas w każdym momencie (kamery, Google historia, rejestrowane rozmowy i SMSy, Echelony itd. ) warto byłoby dołączyć wakopę. Dzięki temu mielibyśmy czarną skrzynkę potencjalnego przyszłego mordercy - użytkownika PC: w jakie gry grał, jakich aplikacji używał ?

Jeśli katował po nocach Nico Bellic'iem bogu ducha winne starszych/ grubszych/ciemnoskórych/amerykanolechitów- jest wypaczony i mamy powód zbrodni GTA4 (lub wklej tytuł innej gry pokroju Carmageddon).

"Współczujemy bliskim ofiar zamachu. Nasza rodzina kocha Amerykę. Jesteśmy dumni z naszego kraju i ta tragedia głęboko nami wstrząsnęła"

PS. Szkoda, że scenariusz podobnych tragicznych wydarzeń kończy i zaczyna się jak w przytoczonych cytatach (za gazetą.pl).
Zdjęcie: Amazon.com
Źródło: Psychology Today
Tagi:

Prześlij komentarz

Ciekawy wpis. Kto wie, może Scobin, biegły w arkanach psychologii, zechce pospekulować szerzej o tym na swoim blogu? Chętnie przeczytałbym taki na poły uczony tekst.

No nie ma co ukrywać, temat fajny, dla kogoś kto lubi się w czymś takim babrać tj. wszystkich katharsiss, immersjach etc.

Sugeruję najpierw nauczyć się pisać, potem dopiero ewentualnie zabrać się za publikowanie tekstów.

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget