Chris Pramas o pen&paper Dragon Age


Dzisiaj na europejskich półkach ma pojawić się oczekiwana gra cRPG Dragon Age. Równolegle obok gry komputerowej, trwały prace nad papierową wersją RPG. 4 listopada Chris Pramas odpowiedział obszernie na pytania Examinera. 
Chrisa Pramasa, nie wypada nie znać - jest on odpowiedzialny za masę gier i dodatków: Whispering Vault, WFRP 2ed, D&D, Mutants&Masterminds, d20, True20,A Song of Ice and Fire Roleplaying, Freeport etc... Dziś Chris jest szefem wydawnictwa Green Ronin Games.

Na samym początku Chris wspomina o możliwościach, jakie dała sprzedaż PDFów online, a potem przechodzi już do samej gry.
Gracze otrzymają serię 4 box'ów,  każdy z nich obejmie 5 poziomów gry, zestaw 1 obsługuje levele 1-5, zestaw 2: lev. 6-10, itd. (tu warto zwrócić na ten fragment, choćby w kontekście WFRP 3ed.). Potem pojawią się kolejne dodatki:  GM Kit, a w nim między innymi przygody Jeff Tidballa (ten z kolei ma na koncie z 50 pozycji RPG), później antologia przygód, a następnie Set 2.
Mimo, że cRPG Dragon Age reklamowany jest jako duchowy spadkobierca Baldurs Gate, Chris  projektując grę Dragon Age RPG inspirował się i old school i nowymi pomysłami - "neo-retro"?
Dowiemy się też,  co nieco o projektowaniu gier pen & papper na podstawie licencjonowanych produktów (np. Star Trek: The Next Generation RPG), przenikania  mechanik gier video do tradycyjnych RPG (World of Warcraft RPG, czy 4D&D) i vice versa, czyli odwrotnym zjawisku zapoczątkowanym przez Pool of Radiance z SSI.
Zachęcam do przeczytania całego, obszernego wywiadu.

PS.Straciłem linki z twittera Pramasa pogującego na zdaje się na M.D.C., a jak widać prezentuje się w koszuli nie zespołu metalowego, a... sami widzicie. Zawsze zastanawiało mnie dlaczego RPG przyciągają w porażającej mierze metalowców, a  nie np. hardcore i punkowców, czy depeszowców. W
iem, wiem teraz to już tylko chipchop.


Źródło: Escapist

Prześlij komentarz

Coś słyszałem, że będzie trochę old schoolowo. Projekt boxów jest podobny do B/E/C/M/I Mentzera.

Pozdruffka
O. K.

Przejrzałem komcie tylko. I pomimo ceny nikt tam jakoś nie zwraca uwagi na cenę jak u nas 100$ (ale to oczywiście inne realia). Nikt też nie burzy się o boxy etc.

abstrahując nawet od tych 100$, sam podział na 4 boxy jest dla mnie idiotyczny.
Ani mg ani gracz nie będą wiedzieli co tak naprawdę może postać gdy będą ją tworzyli. Podobnie nie wiadomo też co może bardziej przypasiony NPC.

Podział na player/gm book jestem w stanie jeszcze zrozumieć, ale to powyższe to przesada.

Ale z wypowiedzi Pramasa wnioskuję że i tak nie jestem grupą docelową. Od rpg nie oczekuję że będzie casual friendly

A mi się ten pomysł podoba, wie ktoś czy w Polsce będzie można to kupić :-)?

Nie bardzo lubię gdybać do czasu, dopóty nie zobaczę previewu, reviewu. Przypomina to polteryzowanie na temat WFRP3ed. Jay Little piszę kilkadziesiąt słów odnośnie pewnego elementu gier, kilkadziesiąt osób dywaguje na ten temat, jak to bedzie kiepsko / fantastycznie. Jak na lekcji polskiego "Co autor miał na myśli pisząc te słowa"
Poza tym wywiad w Examinerze to chyba tez marketing.
I wreszcie produkty na podstawie cRPG są z założenia casualowe.
Krzemień jak się nie mylę to Green Ronin Store wysyła na stary kontynent gry.

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget