Elektroniczne adaptacje Dungeons & Dragons 1974-1987

Przyglądałem się komputerowym grom opartym na Dungeons & Dragons i znalazło się tego trochę. Czasy do roku 1988 były niezwykle pionierskie, ale można w starych grach z 80 lat znaleźć elementy, które przetrwały po dziś dzień. Gier po 88 roku powstało naprawdę sporo, więc wpis podzieliłem na dwie części dzisiaj przedstawię tylko te archaiczne, a kolejnym razem polinkuję całą masę Krynnów, Lanc, Buck Rogersów itp. Będzie już bardziej miętowo - cRPGowo.
Taki souvenir z okazji D&D Day'a
PS. I na pewno coś pominąłem - wszak 30 lat minęło.

dnd 

Dnd zostało napisane w języku TUTOR w systemie PLATO w 1974 - 1975 roku przez Gary'ego Whisenhunt i Ray'a Wood z Southern Illinois University. Informacja ta znajduje się w wikipedii w tym miejscu i wymaga potwierdzenia. W sieci jednak znajduje się trochę informacji o  dnd, (np. tu) więc ... to chyba nie jest fake.


Dungeon
Dungeon to jedna z pierwszych (nielicencjonowanych) gier opartych na D&D, stworzona na platformę  PDP-10  przez  Don Daglow w01975 1975. 
Gracze posługując się DECUS-em mogli zdobywać punkty 
doświadczenia, podnosić levele, ogólnie rzecz grać w prostą komputerową 
wersję role playing. Ówczesną innowacją wymienianą w różnych miejscach była "odkrywana mapa" tj. gracze widzieli tylko ten fragment labiryntu, który już eksplorowali.Dungeons & Dragons Computer Labyrinth Game 

Pierwsza hybrydowa gra oparta na licencji D&D łącząca grę planszową i elektronikę w jednym. Gra powstała  w 1980, więcej ilustracji na boardgamegeek. Szerszego opisu jednak nie znalazłem (choć nie szukałem za głęboko). Rzecz jest jeszcze do kupienia za 24 lub 30$ (na dzień dzisiejszy pod tym adresem).Mattel's Dungeons and Dragons

W czasach kiedy u nas panowały rosyjskie "jajka" na zgniłym zachodzie od kilku lat można było poganiać za smokiem na ówczesnym handheldzie. Już w 1981 roku. Więcej szczegółów na stronie muzeum tych urządzeń w tym miejscu.
Znaleźć tam można nawet PDF z instrukcją.
Advanced Dungeons and Dragons: Cloudy Mountain

4 kilobajtowy cartridge na platformę Intelivision (mieliśmy takie Atari 2600 w domu! ) z 1982 roku, wydany również przez Mattela.
Więcej informacji na temat tej gry znaleźć można na wiki.
Rozgrywka toczy się wokół poszukiwań dwóch fragmentów korony w losowo generowanym labiryncie.


Tunnels of Doom
Gra stworzona przez Kevina Kenneya w 1982 roku, luźno oparta na D&D przeznaczona na platformę TI-99/4A. Informacje o tej grze znaleźć można w tym i tym miejscu, zaś stronę z emulatorem tutaj. Uznawana jest za jeden z pierwszych cRPG z graficznym interfejsem, a wiele z jej elementów powielane było później przez kolejne cRPG.Advanced Dungeons and Dragons: Treasure of Tarmin

Sequel Advanced Dungeons and Dragons: Cloudy Mountain, którego celem jest zdobycie skarbów Minotaura pilnującego labiryntu w tytułowym Tarmin. Widok 3D, niekończąca się rozgrywka to kolejne elementy, wykorzystywane przez komputerowe gry fabularne.
Więcej informacji na wiki. Wydano ją w 1983 roku.
Dungeons & Dragons Pinball
Co tu dużo pisać! Uwielbiam flippery i ubolewam że zastąpiły je dziś w barach jackpoty, rzutki itp. tałatajstwa. Dungeons & Dragons pinball wydany został przez Bally Midway Manufacturing Company w 1987 roku. Pewnie gdzieś w jakimś GieSie jeszcze stoi nieczynny.
Pograłbym...
Specyfikacja, foty, etc. w tym miejscu  Internet Pinball Database
Ilustracje: 
www.en.wikipedia.org.
www. boardgamegeek.com, 
www.pinballrebel.com
Tagi:

Prześlij komentarz

Cool, niezłe dziury mi załatałeś:

http://bialylew.blogspot.com/2009/07/elektroniczny-dungeon.html

O. K.

A to i załatam jeszcze parę przy kolejnej części jak widzę.

Reklamówka tej hybrydy planszówy z elektrycznością znajduje się tu: http://www.youtube.com/watch?v=MyYNjQ5CT-8

a tu znalazłem cos niezwiąznaego z grami komputerowymi, ale może was zainteresuje: http://www.youtube.com/watch?v=JRzZJScb-ZQ

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget