Zotero - bibliografia online

Z opracowaniami naukowymi zetknęła się prawie każda osoba, która jakiś czas zajmuje się grami fabularnymi. Bardzo często w prasie i na portalach pojawiają się artykuły o RPG na różnym poziomie. Nie sposób przejść obok nich obojętnie, a co rusz powstają kolejne.
Problem pojawia się gdy chcemy te dane w jakiś sposób usystematyzować i uporządkować np. wedle jakiegoś klucza. Praktycznie każdy kto porusza się po internecie natknął się na zapytania o bibliografię dotyczącą gier fabularnych, czy ludologii. Pomocą w tych poszukiwaniach służą fora dyskusyjne np. PTBG. Takie poszukiwania wiadomo, że są żmudne i zajmują sporo czasu np. studentowi, który chce napisać pracę magisterską.

Zotero
to narzędzie internetowe, oparte o wtyczkę do popularnej przeglądarki Firefox, ułatwiające gromadzenie danych bibliograficznych. Pozwala ona na archiwizowanie danych, grupowanie ich wedle kategorii np. materiały video, książka, notatka prasowa, wpis blogowy etc., selekcjonowania, opisywania, eksportowania, przechowywania danych etc.
Co więcej dodano do niej jakiś czas temu możliwość współpracy opartą na social bookmarkingu, co pozwala dane te gromadzić wspólnie.
Założyłem dwie grupy (rpg i gry fabularne) na Zotero by przetestować jego możliwości i jestem naprawdę pod wrażeniem. Co prawda nie zbierałem tam jeszcze żadnych danych, chaotycznie wrzucałem co było pod ręką, by sprawdzić jego funkcjonalność, ale potencjał drzemiący w Zotero jest naprawdę olbrzymi.

Bo tak po prawdzie narzędzie to nie jest przeznaczone wyłącznie dla naukowców, studentów.
Pozwala np. stworzyć taki indeks jaki ja stworzyłem do Warhammera (bazę danych) w czasie o wiele, wiele krótszym, niż żmudne wklepywanie literek.
Co więcej Zotero samo rozpoznaje bibliografię na niektórych stronach.
Zotero jest polskojęzyczne, takie ma też wsparcie zgromadzone w tym miejscu, a na samym blogu Pawła Wimmera - Poradnik internauty zgromadzono sporo informacji na jego temat, wystarczy zacząć od tego miejsca.
PS. Pamiętam pod jakim wrażeniem byłem kiedy zobaczyłem w 8 numerze spis publikacji przeznaczonych do DnD, ciekaw jestem, czy ktoś kiedyś pokusi się o zebranie w tak przyjazny sposób danych o wszystkich nowych i starych pozycjach do DnD.
PPS. Miłego zbierania informacji Staszek...

Tagi:

Prześlij komentarz

Dzięki!

Kiedyś przebłyskiwała mi myśl o tym, aby przerobić bibliografię na bazę danych, w której ktoś wybierze np. kategorię "etnologia" i wyskoczą mu wszystkie teksty związane z tą nauką. Albo nawet "geneza fantastyki" i wtedy zobaczy, w których tekstach ten problem jest poruszany.

W tej chwili jeszcze nie dam rady się tym zająć, ale prawie na pewno bardzo się przyda!

Ano Zotero to przydatne ustrojstwo jest.

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget